akcja

i

Autor: Emilia Czerniejewska

Do honorowego oddawania krwi zachęcają konińscy strażacy

2023-05-10 16:38

Krew jest jak dotychczas lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Niezbędna jest w wielu stanach zagrożenia życia. Z pomocą na jej zdobycie, wyszli konińscy strażacy.

Do honorowego oddawania krwi zachęcają mundurowi z Państwowej Straży Pożarnej w Koninie. Już w najbliższy piątek, po raz kolejny, organizują otwartą akcję poboru krwi.

Przed budynkiem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koninie, przy współudziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Kaliszu, będzie podstawiony krwiobus. Od godziny ósmej do dwunastej, będzie można oddać krew. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Konina, powiatu konińskiego, druhów ochotników, zaprzyjaźnione służby mundurowe.

Powiedział nam rzecznik konińskich strażaków Sebastian Andrzejewski i dodał, że żeby oddać krew trzeba mieć od 18 do 65 lat i ważyć co najmniej 50 kg. W dniu oddania krwi trzeba być wyspanym i należy zjeść lekkostrawny posiłek, ale to nie wszystko...

Musimy być zdrowi, przychodzimy z dokumentem tożsamości, żeby to potwierdzić i po przebadaniu, sprawdzeniu czy się nadajemy, będziemy tą krew oddawali. Myślę, że każda ilość jest ważna, żeby oddać, bo w ten sposób pomagamy drugiemu człowiekowi.

Najbardziej w naszym regionie potrzebna jest krew 0RH- i BRH+. Nie da się jej wyprodukować. Jedyny sposób na pozyskanie to pobranie od dawcy, a to naprawdę w pełni bezpieczne, wraz z badaniami trwa około godziny.