„Wczytuję sztukę”. Kielecka młodzież dowie się więcej o pracy aktora

i

Autor: Katarzyna Salaman / materiały Teatru Kubuś w Kielcach

„Wczytuję sztukę”. Kielecka młodzież dowie się więcej o pracy aktora

2021-08-23 17:35

Artyści pokażą młodzieży jak lepiej odkrywać tajemnice literatury. Teatr „Kubuś” w Kielcach startuje z kolejną edycją warsztatów „Wczytuję sztukę”. Uczniowie wraz z aktorami będą omawiali lektury zupełnie tak jakby przygotowywali spektakl teatralny. Projekt kierowany jest między innymi do uczniów szkół średnich i ostatnich klas podstawówek.

Celem warsztatów organizowanych w ramach projektu jest zachęcenie młodzieży do aktywnego odkrywania literatury, a także przybliżenie nastolatkom, specyfiki teatralnej pracy nad tekstem. Warsztaty z inscenizowanych czytań dramatów mają też za zadanie pomóc nauczycielom odkryć nowe, ciekawe narzędzia metodyczne potrzebne zarówno przy interpretacji dramatów na lekcjach języka polskiego, jak i przy prowadzeniu kół teatralnych.

- Wychodzimy poza schemat szkolnego omawiania literatury. Wraz z uczestnikami będziemy patrzyli na tekst z perspektywy aktora - mówi Karolina Gregorczyk-Rożkowicz z „Teatru Kubuś”. - Zwrócimy uwagę na to, że w początkowej fazie przygotowywania się do roli aktor mnóstwo czasu poświęca na analizę tekstu. To nie zawsze jest oczywiste dla młodzieży – dodaje.

W tym roku młodzież omówi z aktorami „Antygonę”. W projekcie weźmie udział między innymi profesor UJK Marzena Marczewska, aktorzy Ewa Lubacz, Agata Sobota, Andrzej Plata czy reżyser Przemysław Żmiejko.

Teraz „Kubuś” czeka na zgłoszenia szkół, które chciałyby wziąć udział w projekcie.

Źródło: „Wczytuję sztukę”. Kielecka młodzież dowie się więcej o pracy aktora