Szykuje się wyjątkowe widowisko na Świętym Krzyżu

i

Autor: Starostwo Powiatowe w Kielcach

Szykuje się wyjątkowe widowisko na Świętym Krzyżu

2021-08-13 11:21

To będzie wyjątkowe wydarzenie historyczne, kulturalne i turystyczne. 22 sierpnia na Świętym Krzyżu odbędzie się widowisko „Opowieść jako żywa...” z okazji 370. rocznicy śmierci Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego.

- To wydarzenie, którego celem jest przypomnienie życiorysu i dokonań Księcia – mówi Mirosław Gębski, starosta kielecki.

- Książę przeżył 39 lat i 3 dni. Był to znamienity wojownik. Od najmłodszych lat doświadczał trudów życia wojennego. Jego ojciec zginął, gdy Jeremi miał 4 lata, został otruty. Matka zmarła gdy miał 7 lat. Książę wychowywany był przez swojego stryja Konstantego. W wieku 20 lat przeszedł na katolicyzm z prawosławia. W latach 40. walczył z Tatarami. Był faktycznym obrońcą Zbaraża i tym, który przyczynił się do zwycięstwa pod Beresteczkiem, gdzie Chmielnicki uciekł z pola bitwy – przypomina starosta.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.30 mszą świętą na Świętym Krzyżu. Następnie na błoniach przy klasztorze od godz. 13 do 18 odbędzie się widowisko przedstawiające życie Księcia od lat młodzieńczych aż do jego śmierci.

- Zaczniemy od parady wojsk i dworu, następnie będzie przedstawione widowisko żywot Jeremiego Wiśniowieckiego, po nim pokazy musztry, turniej husarski, tańce, bal. Będą też żywe szachy. Zapraszamy rodziny z dziećmi, turystów, mieszkańców powiatu kieleckiego i miasta Kielce, wszystkich zainteresowanych z całej Polski – mówi Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Fest Festival 2021: Kasia Węsierska pokazuje ESKOWĄ strefę!
Źródło: Szykuje się wyjątkowe widowisko na Świętym Krzyżu