Szachy to gra dla każdego. To udowadniają dzieci z Kielc

2022-01-25 17:14 Dariusz Skrzyniarz
Szachy to gra dla każdego. To udowadniają dzieci z Kielc
Autor: Dariusz Skrzyniarz

„Niech figura pionkiem nigdy nie pomiata, czasem zwykły pionek da królowi mata”. To słowa XX-wiecznego mistrza szachów Ksawerego Tartakowera. Czy miał rację? O tym znów przekonywały się dzieci, które wzięły udział w turnieju szachowym. Do planszy usiadły w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach.

Jak podkreśla instruktorka Anna Kot, gra w szachy rozwija dzieci między innymi pod kątem intelektualnym.

- Szczególnie chodzi o myślenie logiczne ale też przy okazji krytyczne. Niezmiernie ważne jest też kształtowanie orientacji w przestrzeni oraz w złych i dobrych zachowaniach. To się przydaje przede wszystkim w przedmiotach ścisłych, jak matematyka, fizyka, chemia – tłumaczy Anna Kot, sędzia szachowy i instruktor w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach.

W turnieju wziął udział Marcel Pacholczak, który przekonuje, że szachy to gra dla każdego.

- Gram w szachy od roku. Kolega mnie trochę uczył zasad. Rozwijam się i teraz stratuje w turniejach. To już mój drug raz – opowiada Marcel. - Dzięki szachom i turniejom na pewno można się czegoś nauczyć. Szachy bez wątpienia rozwijają mój umysł. Polecam tę grę, ponieważ jest po prostu fajna – ocenia młody szachista z Kielc.

Turniej szachowy był jedną z propozycji Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach na ferie. Najmłodszy zawodnik miał sześć lat.

Zbigniew Bródka o roli chorążego reprezentacji

Slang Młodzieżowy 2022 - udowodnij, że nie jesteś boomerem!

Pytanie 1 z 13
"Srogo" to inaczej...
Źródło: Szachy to gra dla każdego. To udowadniają dzieci z Kielc