Świętokrzyscy drogowcy gotowi do akcji Zima

i

Autor: GDDKiA Kielce

Świętokrzyscy drogowcy gotowi do akcji Zima

2021-11-03 11:16

Około stu pługosolarek, pługopiaskarek i pługów będzie przygotowanych do podjęcia akcji zimowego utrzymania na drogach krajowych woj. świętokrzyskiego. Łączna długość dróg administrowanych przez GDDKiA w naszym regionie to blisko 750 km, z czego około 100 km utrzymywanych jest w najwyższym, pierwszym zimowym standardzie.

Sprzęt i materiały do zimowego utrzymania przygotowane są w 13 Obwodach Drogowych. To ponad sto pojazdów wyposażonych w piaskarki, solarki czy pługi. To, jaki sprzęt będzie wykorzystany w danym momencie, jest uzależnione od rodzaju zjawiska atmosferycznego.

- W każdym Obwodzie Drogowym znajduje się magazyn soli, piasku oraz innych materiałów wykorzystywanych w akcji zima. Ogółem zmagazynowanych jest około 17 tys. ton soli i blisko tysiąc innych materiałów, takich jak piasek czy chlorek wapnia. Przygotowane są również siatki przeciwśnieżne o łącznej długości 50 km – wylicza Małgorzata Pawelec, rzecznik kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Drogi utrzymywane są w różnych standardach zimowego utrzymania. Wszystkie standardy zakładają odśnieżenie i zlikwidowanie śliskości na drodze możliwie jak najszybciej od ustania zjawiska atmosferycznego (np. opady śniegu, marznącej mżawki itp.). Różnią się natomiast dopuszczalnym czasem na usunięcie skutków tego zjawiska.

Standard I, najwyższy, obowiązuje na około 100 km dróg krajowych woj. świętokrzyskiego. W tym standardzie utrzymywana jest droga ekspresowa S7 na całej długości. Standard II obowiązuje na około 582 km, czyli na większości świętokrzyskich dróg krajowych. Z kolei standard III obowiązuje na około 57 km, czyli na odcinku drogi krajowej nr 42 od Końskich do granicy z woj. łódzkim oraz na odcinku drogi krajowej nr 78 między Jędrzejowem a Chmielnikiem.

- Dodatkowo administrowane przez GDDKiA drogi dojazdowe wzdłuż tras głównych o łącznej długości ponad 230 km utrzymywane są w standardach III lub V – dodaje Małgorzata Pawelec.

Przypomnijmy, że dwa lata temu na terenie całego regionu wdrożony został system obszarowego kompleksowego utrzymania dróg krajowych. To oznacza, że całoroczne, w tym zimowe, utrzymanie dróg w każdym z pięciu Rejonów (Kielce, Busko-Zdrój, Jędrzejów, Opatów, Starachowice) zostało zlecone wyłonionym w przetargach wykonawcom.

Katastrofa budowlana w Szczecińskim Domu Sportu. Runął fragment budynku pływalni

Quiz geograficzny. Które polskie miasto ma więcej mieszkańców?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Które miasto ma więcej mieszkańców? Warszawa czy Kraków?
Źródło: Świętokrzyscy drogowcy gotowi do akcji Zima