Posłowie moskiewscy i szwedzcy wrócili do Kielc. Posągi ozdobiły Pałac Biskupów Krakowskich

2021-06-09 14:59 DKS
Posłowie moskiewscy i szwedzcy wrócili do Kielc. Posągi ozdobiły Pałac Biskupów Krakowskich
Autor: M. Stępnik/MNKi

Ku końcowi zmierza poważny remont Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Jednym z ostatnich elementów inwestycji był powrót na elewację zabytkowej rezydencji rzeźb postaci posłów moskiewskich i szwedzkich. Zostały one zdemontowane jeszcze XIX wieku po powstaniu styczniowym.

- To symboliczny moment. Wielokrotnie podkreślałem, że powrót postaci posłów na elewację będzie momentem wieńczącym. Jeszcze do wykończenia zostały nam elewacje na wschodniej części pałacu i na skrzydle północnym a także prace związane z instalacją przeciwpożarową we wnętrzu – informuje Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Najpoważniejsze prace przy pałacu zakończą się w ciągu miesiąca. Natomiast ponowne otwarcie zabytku po długotrwałym remoncie ma się odbyć pod koniec roku.

- Myślę, że wszystkie te prace wykonujemy dla odbiorców tak, by dziedzictwo narodowe, o które mamy dbać, cieszyło oko i turystów i mieszkańców Kielc – dodaje dyrektor Robert Kotowski.

Koszt remontu pałacu to 21,5 miliona złotych. Prace objęły między innymi elewację zabytku, modernizację galerii malarstwa czy konserwację cennych elementów zabytkowego wnętrza.

Tak wygląda Pałac Prezydencki
Źródło: Posłowie moskiewscy i szwedzcy wrócili do Kielc. Posągi ozdobiły Pałac Biskupów Krakowskich