Niesamowity film o historii budynku WDK w Kielcach

2021-11-17 12:06

Budynek Wojewódzkiego Domu Kultury doczekał się filmu krótkometrażowego o swojej historii. To z okazji jego 85 letniej rocznicy istnienia.

Dom Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego Marszałka Józefa Piłsudskiego ma barwną historię. I właśnie to chciał pokazać Krzysztof Irski twórca filmu​ oraz Portalu Informacji Kulturalnej.

- Są archiwalne zdjęcia, na prawdę unikatowe. Znajduje się na nich między innymi marszałek Rydz-Śmigły. Potem ten film pokazuje poszczególne etapy budowy i otwarcie gmachu - mówi Krzysztof Irski twórca filmu​. - Z sekwencjami pokazującymi poszczególne fragmenty tego budynku, czyli salę lustrzaną, kominkową, czy sale widowiskową, która była wtedy wydarzeniem, ponieważ miała doskonałą wentylację. Przyjeżdżały tu gwiazdy kina polskiego, teatru lat 30 - dodaje. 

Film zrealizowany został przez Portal Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego. Miał swoją premierę podczas Gali Jubileuszowej, która odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury 11 listopada 2021 roku. 

Wideo można obejrzeć m.in. na stronie internetowej pik.kielce.pl

zwrot - będzie inna wersja

QUIZ. Granice Polski i ich tajemnice

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. Z iloma krajami Polska dzieli lądowe granice?
Źródło: Niesamowity film o historii budynku WDK w Kielcach