Mróz

i

Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Mrozy mogą być śmiertelnie niebezpieczne - ostrzegają kieleccy lekarze

2021-12-28 11:50

Siarczysty mróz dał się ostatnio we znaki mieszkańcom świętokrzyskiego, a niskie temperatury mogą być śmiertelnie niebezpieczne - ostrzegają lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Każdego roku, do lecznicy na kieleckim Czarnowie trafiają osoby w stanie hipotermii. Nie wszystkich udaje się uratować.

Nasi lekarze ostrzegają, by zwracać uwagę zwłaszcza na osoby pod wpływem alkoholu, bądź środków psychoaktywnych, które przebywają na zewnątrz. Jeżeli dana osoba zasypia i przez dłuży czas przebywa w niskiej temperaturze, w wielu przypadkach nie można jej już pomóc. W pierwszej kolejności u takich osób dochodzi do zmian w układzie krążenia, co może doprowadzić do zgonu - mówi Anna Mazur-Kałuża rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Kardiochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego dysponują aparatem ECMO, który służy, między innymi, do mechanicznego ogrzewania pacjentów skrajnie wychłodzonych.

W poprzednich latach, nasi kardiochirurdzy leczyli wielu pacjentów skrajnie wychłodzonych. Udało im się uratować, miedzy innymi, mężczyznę, który w momencie przyjęcia do kliniki miał, temperaturę mierzoną w przełyku w wysokości zaledwie 23 stopni - dodaje Anna Mazur-Kałuża rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Zima na Podkarpaciu

QUIZ. Sprawdź wiek swojej duszy i umysłu

Pytanie 1 z 10
Jak lubisz spędzać czas wolny?
Źródło: Mrozy mogą być śmiertelnie niebezpieczne - ostrzegają kieleccy lekarze