Kielce: "Cienie wieży", "Odyseja" i "Lalki tańczą". Kolejne wydarzenia w ramach programu Przestrzenie Sztuki

2022-09-08 14:10 MC
Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca
Autor: Paweł Kołodziej Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca

Już w najbliższy weekend, 10-11 września będzie można zobaczyć w Kielcach, aż trzy różne wydarzenia w ramach programu Przestrzenie Sztuki. Wstęp na nie jest bezpłatny. Widzowie mają okazję obejrzeć spektakl inspirowany mitem o Orfeuszu i Eurydyce - "Cienie wieży", mogą też wybrać się w nietypową podróż dzięki spektaklowi "Odyseja", czy podziwiać pokazy taneczne prezentujące stylizacje tańców narodowych w projekcie "Lalki tańczą".

W sobotę, 10 września spektakl ,,CIENIE WIEŻY” w wykonaniu Connecting Arts and Theatre Dance Company/Fundacja Tkalnia Sztuki w choreografii Darii Szymańskiej. Spektakl zostanie wystawiony o godzinie 19:30 na Małej Scenie KTT jako wydarzenie towarzyszące XIV Konferencji Choreologicznej organizowanej przez Polskie Forum Choreologiczne.

Spektakl został zainspirowany mitem o Orfeuszu i Eurydyce. Zachęcam bardzo do zobaczenia tej ciekawej, tanecznej interpretacja znanego mitu, w wykonaniu tancerzy współczesnych - mówi Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca.

Spektak Cienie wieży Kielce
Autor: KTT

W niedzielę, 11 września zaprezentowane będą aż dwa wydarzenia w ramach programu Przestrzenie Sztuki.

Pierwszy z projektów, o godz. 15:00, to „Lalki tańczą” - realizowany w ramach programu Przestrzenie Sztuki, we współpracy Kieleckiego Teatru Tańca oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Projekt ma charakter społeczno-artystyczny, polega na połączeniu kilku rodzajów twórczej ekspresji – poczynając od sztuki wystawienniczej, poprzez działalność edukacyjną, kończąc na sztuce tanecznej.

Główną inspiracją do powstania tego projektu stała się dla mnie wystawa lalek w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Zwróciłam uwagę na to, że te lalki są ubrane w tradycyjne kostiumy taneczne różnych narodów. Powstał pomysł, by te lalki ożywić więc artyści Kieleckiego Teatru Tańca, jak również wyłonieni z otwartego naboru tancerze z zespołu Baletu Dworskiego Cracovia Danza, będą przedstawiać tańce różnych narodów. Będzie taniec - hiszpański, ukraiński, chiński, polski, węgierski, bałkański, czeski, francuski. Myślę, że to będzie ciekawe widowisko dla kieleckich widzów - mówi Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca. 

Pokazy taneczne będą równoczesne z odbywającą się w Muzeum Zabawek i Zabawy wystawą lalek z całego świata, które zostaną zaprezentowane w strojach narodowych.

Drugi etap projektu zaplanowano na  2 października w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. W programie:

- warsztaty taneczno-plastyczne, przeznaczone dla grupy dwudziestu osób w wieku senioralnym, które zostaną wybrane podczas otwartego naboru.

- zajęcia edukacyjne, które będą rozpoczynały się od nauki polskiego tańca narodowego: poloneza i kujawiaka. Następnie odbędą się warsztaty tworzenia lalek motanek

Drugie wydarzenia, także w niedziele, 11 września to - spektakl "Odyseja" w wykonaniu Teatru Nowszego, w choreografii Tomasza Ciesielskiego - Dworzec Autobusowy w Kielcach, godz. 16:30. 

To jest spektakl, który integruje widzów z artystami. Ciekawostką jest to, że każdy widz dostanie słuchawki. To jest taki projekt, który poprzez język teatru i tańca bada w jakim stopniu archetyp człowieka w drodze jest aktualny dla współczesnego europejczyka - opowiada Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca.

PRZESTRZENIE SZTUKI - to rozwijany pod auspicjami Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego program powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego i opierających się na istniejących instytucjach kultury.Decyzją Piotra Glińskiego, Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu jednym z operatorów w dziedzinie tańca jest Kielecki Teatr Tańca.

Kielecki Teatr Tańca w ramach Przestrzeni Sztuki 2022, zrealizuje w tym roku, w sumie 26 projekty.

Patronat nad wydarzeniami organizowanymi przez Kielecki Teatr Tańca w ramach programu Przestrzenie Sztuki, objęło Radio SuperNova.