Coraz więcej dzieci trafia do szpitala

i

Autor: WSzZ w Kielcach

Groźne infekcje. Coraz więcej dzieci trafia do szpitala

2021-11-10 8:29

Bardzo dużo dzieci hospitalizowanych jest w oddziałach pediatrycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Lekarze przyznają, że od kilku tygodni obserwują wzmożony wzrost liczby infekcji, zwłaszcza górnych i dolnych dróg oddechowych. Wiele zachorowań wywołuje wirus RSV.

- Ten wirus jest szczególnie niebezpieczny dla najmniejszych dzieci, gdyż może doprowadzić m.in. do zapalenia oskrzelików i płuc - zaznacza Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. 

Dlatego Pododdział Niemowląt i Dzieci Młodszych w ŚCP jest od dłuższego czasu pełen pacjentów. O tym, czy dziecko kwalifikuje się do hospitalizacji powinien zdecydować lekarz pierwszego kontaktu.

- W przypadku starszych dzieci i dorosłych objawy infekcji wywołanej przez RSV są mniej dolegliwe, bo to najczęściej katar czy kaszel. Z reguły starsze dzieci z przedszkola czy szkoły przynoszą do domu wirusa - mówi Anna Mazur-Kałuża. - Wirus jest bardzo groźny dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Dlatego w naszym szpitalu realizowany jest program profilaktyki zakażeń RSV, w ramach którego wcześniakom są podawane przeciwciała monoklonalne – dodaje.

Do bezpłatnego udziału w programie kwalifikują się dzieci urodzone przed 33 tygodniem ciąży, z wadami serca i z ciąż wielopłodowych. Jego realizacja rozpoczyna się u dziecka urodzonego przedwcześnie, jeżeli wcześniak jest w stanie stabilnym, już w klinice - później kolejne dawki są podawane w Poradni Neonatologicznej.

Poradnik Zdrowie: rośliny lecznicze

Umiesz liczyć? Policz kwadraty!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Ile kwadratów widzisz na obrazku?
Która figura nie pasuje do pozostałych?
Źródło: Groźne infekcje. Coraz więcej dzieci trafia do szpitala