Dom Polski Wschodniej w Brukseli

i

Autor: Piotr Rogoziński

UNIA EUROPEJSKA

Dom Polski Wschodniej promuje w Brukseli pięć regionów

2023-05-29 14:37

Łączą siły, by skuteczniej zabiegać o interesy i promować regiony. Województwa: świętokrzyskie, podlaskie, podkarpackie, lubelskie i warmińsko-mazurskie już prawie od 15 lat prowadzą w Brukseli Dom Polski Wschodniej.

Dom Polski Wschodniej powstał pod koniec 2009 r. w celu pogłębienia współpracy i koordynacji działań pięciu przedstawicielstw regionalnych w Brukseli. Wspólna lokalizacja siedziby i współdziałanie pięciu województw mają umożliwić pełniejsze wykorzystanie atutów oraz głównych szans rozwojowych, w tym wspólnego potencjału inwestycyjnego województw Polski Wschodniej, a także pozwolić skuteczniej zabiegać o wspólne interesy podmiotowych regionów w ramach Unii Europejskiej.

- Nasza działalność opiera się na wspólnie przygotowanym planie działań. Mamy to szczęście, że działamy z dużym wyprzedzeniem. Co roku, z końcem sierpnia, mamy już zatwierdzony przez marszałków plan działania na kolejny rok, łącznie z budżetem - mówi nam Michał Szczepura z woj. podlaskiego, które aktualnie przewodniczy DPW.

Warto zaznaczyć, że w samej Brukseli pracuje około 30 tys. lobbystów, którzy każdego dnia zabiegają o wpływy. - 80 proc. prawa narodowego pochodzi z prawa unijnego. To, co się zadzieje w Brukseli, jakie zostaną podjęte decyzje, to po upływie jakiegoś czasu zaczyna obowiązywać także w Polsce. Dlatego trzeba być świadomym, co się tutaj dzieje i działać z wyprzedzeniem - dodaje Szczepura.

Roczny budżet Domu Polski Wschodniej w Brukseli to około 1,5 mln zł.

Świętokrzyskie. Festyn Kielce dla Ciebie obok dworca autobusowego
Źródło: Dom Polski Wschodniej promuje w Brukseli pięć regionów