Bezrobocie w powiecie kieleckim w dół

2021-06-10 16:35 DKS
Bezrobocie w powiecie kieleckim w dół
Autor: Fernando FLeitas / Pixabay

9,6 procenta wynosi aktualnie bezrobocie w powiecie kieleckim. Na przestrzeni roku ten wskaźnik spadł o prawie jeden punkt procentowy. Jednocześnie w skali kraju i województwa świętokrzyskiego można zauważyć niewielki wzrost bezrobocia.

- Nasz powiat, podobnie jak reszta kraju, ma charakter produkcyjny. Mamy teraz mocne odbicie. Na dzisiaj ten spadek wydaje się trwały. Mamy około 7 tysięcy bezrobotnych. Z każdym miesiącem obserwujemy delikatny spadek bezrobocia - mówi Grzegorz Piwko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

W powiecie kieleckim największe zapotrzebowanie jest w takich zawodach jak spawacz, monter konstrukcji stalowych, fryzjer, brakuje też doświadczonych kosmetyczek

- My dysponujemy statystyką publiczną. Ci bezrobotni, którzy do nas trafiają w znakomitej większości reprezentują zawody robotnicze. Raczej nie przychodzą do nas pracodawcy, którzy poszukują lekarza czy innych wysokospecjalistycznych pracowników – wyjaśnia Grzegorz Piwko.

Starosta kielecki Mirosław Gębski twierdzi, że za poprawą sytuacji stoi boom budowlany i nowe przedsiębiorstwa, które lokują się w okolicach Kielc.

Nowe oblicze ulicy Chmielnej. Urzędnicy wybrali projekt
Źródło: Bezrobocie w powiecie kieleckim w dół