"Polscy Amerykanie Amerykańscy Polacy"

2021-08-02 8:45 Jakub Thauer
wystawaratusz
Autor: UM Jelenia Góra

Oficjalnie już można zwiedzać wystawę "Polscy Amerykanie Amerykańscy Polacy", której twórcami są Instytut Kultury Willa Decjusza Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie.

Wystawa „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy” przypomina o tych, którzy z różnych powodów, czasem z wyboru, czasem z konieczności zamienili swoje Małe Ojczyzny na inne miejsce, w które wnieśli pamięć o tym, skąd przybywają, kim byli ich przodkowie i jakie były rodzinne tradycje.

Stany Zjednoczone są partnerem Polski, szczególnie pod względem kulturalnym. Wspólna współpraca polsko-amerykańska jest naturalną ścieżką rozwoju dla obu krajów. Stany Zjednoczone, ze względu na otwartość i tolerancję inności, stały się krajem chętnie wybieranym do życia przez Polaków wyjeżdżających za granicę.

Wystawa składa się z 26 plansz zawierających grafiki, dwujęzyczne teksty i zdjęcia ciekawych osób polskiego pochodzenia m.i. noblista Frank Wilczek, czy prezes YouTube'a Susan Wojcicki, miejsc związanych z Polonią jak Greenpoint czy polskie miasta w USA, a także wydarzeń organizowanych przez Polonię, jak Parada Pułaskiego czy liczne festiwale polskiej kultury i kuchni. Całość zbudowana jest wokół trzech kategorii - ludzi, miejsc i wydarzeń - jest opowieścią o polskich emigrantach oraz ich potomkach (Amerykanach polskiego pochodzenia), którzy przyczynili się do rozwoju społeczeństw obu krajów. Pomysłodawca wystawy Patrick Slowinski, mający polskie korzenie z dumą mówi o kraju swojego pochodzenia, stąd jego decyzja, by poprzez wystawę umocnić więzi między Polakami i Amerykanami.

Źródło: "Polscy Amerykanie Amerykańscy Polacy"