Zaćmienie Słońca nad Gdańskiem: W czwartek (10.06) zadrzyjcie głowy do góry!

2021-06-08 16:55

W czwartkowe przedpołudnie zadrzyjcie głowy do góry! Na niebie będzie można obserwować pierwsze od 6 lat zaćmienie Słońca. Na Górze Gradowej w Gdańsku staną teleskopy, przez które dokładnie obejrzycie zjawisko!

Zjawisko obejmie swoim zasięgiem przede wszystkim północną część globu – Syberię, Kanadę i Grenlandię. W Polsce będzie można zaobserwować jedynie zaćmienie częściowe. -Nad Trójmiastem księżyc zasłoni ok. 15% tarczy słonecznej. Ten spektakl na niebie będzie można oglądać mniej więcej od godz. 11:45 aż do 14:00. Niestety, na całkowite zaćmienie Słońca nad Polską trzeba będzie poczekać do maja 2142 roku -mówi astronom Centrum Hevelianum w Gdańsku, Magdalena Maszewska.

Zaćmienia Słońca nie wolno oglądać gołym okiem! Konieczne będą okulary filtrujące… lub samodzielnie przygotowane narzędzia do obserwacji. Posłuchaj!

Chętni mogą oglądać zaćmienie słońca z Góry Gradowej w Gdańsku, gdzie będą czekały profesjonalne teleskopy. Hevelianum zaplanowało też transmisję zjawiska online z komentarzem astronoma.

Źródło: Zaćmienie Słońca nad Gdańskiem: W czwartek (10.06) zadrzyjcie głowy do góry!