Z Gdańska Głównego w 8 minut na Łostowice i w 14 do węzła Kowale. Jak to możliwe?

2023-01-24 20:00 Paweł Lemke Anna Gawrońska
Dziesięć lat temu ruszyła budowa PKM. Zobaczcie zdjęcia kiedyś i dziś!
Autor: PKM

Z Gdańska Głównego na Łostowice w 8 minut i w 14 do węzła Kowale! Pomorska Kolej Metropolitalna opublikowała zaktualizowane, szacowane czasy przejazdów na planowanej linii PKM Południe. - Projektując nowe połączenia, trzeba wyjść od pewnych założeń, a to wymaga wielu analiz - wyjaśniają pracownicy PKM.

Były to analizy na symulatorach, przedstawiające prognozowany czas dojazdu na podstawie profilu linii, ilości przystanków, prognozowanego ruchu pasażerów. To wszystko zostało zebrane i przeanalizowane przez symulator 

- tłumaczy Błażej Szumała z Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Aktualnie projekt PKM Południe jest w fazie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Ten etap zakończy się jeszcze przed wakacjami. 

Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, najprościej mówiąc, jest to przeanalizowanie kosztów, korzyści, możliwości, potencjalnych zagrożeń i kolizji, jakie mogą wystąpić w ramach realizacji tego projektu. Mając tak obszerną analizę, będziemy w stanie powiedzieć czy realizacja ten inwestycji jest społecznie i ekonomicznie uzasadniona 

- dodaje Błażej Szumała.

Dopiero gdy dokument ten będzie gotowy, samorządy podejmą decyzję czy kolej na południu Gdańska w ogóle powstanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - budowa rozpocznie się za około 4 lata.

PKM Południe
Autor: PKM
Pies Joanny Senyszyn był alkoholikiem
Źródło: Z Gdańska Głównego w 8 minut na Łostowice i w 14 do węzła Kowale. Jak to możliwe?