Wywieszasz w taki sposób flagę 11 listopada? Robisz to źle! To NAJCZĘSTSZE błędy

2021-11-10 10:35 Róża Perszon

Święto Niepodległości 11.11.2020 to dzień, gdy możemy wywiesić flagę państwową. Jednak wymaga to przestrzegania pewnych zasad. Jak prawidłowo wywiesić flagę na 11 listopada? Sprawdź najważniejsze zasady.

Broszura Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poświęcona zasadom wywieszania polskiej flagi liczy sobie ponad 30 stron. Przede wszystkim musimy wiedzieć o tym, że flaga Polski jest czym innym od barw narodowych. O ile w przypadku ostatnich chodzi o określone ustawowo biel i czerwień, to flaga pomimo tych samych kolorów, posiada jasno określone proporcje. W Polsce flaga składa się z dwóch pasów tej samej długości i szerokości, które tworzą prostokąt o proporcjach 5:8.

jak przypomina portal  gazeta.pl, warto też wyróżnić flagę państwową z godłem. Godło państwowe RP znajduje się zawsze pośrodku pasa białego. Istotne jest jednak to, że ten typ flagi może być zawieszany wyłącznie na:

  • polskich przedstawicielstwach zagranicznych,
  • statkach morskich,
  • bosmanatach i kapitanatach portów,
  • lotniskach i lądowiskach cywilnych,
  • samolotach cywilnych poza granicami Polski.

Jak zatem wieszać polską flagę?

- w przypadku zwykłego, pionowego masztu - flaga Polski musi być powieszona białym kolorem do góry- jeśli flaga zawieszona zostanie na drzewcu i będzie zwisać poziomo lub pod kątem - biały kolor musi znajdować się po lewej stronie;- używamy flag biało-czerwonych, bez dodatkowych symboli, np. flagi z godłem są zarezerwowane dla placówek dyplomatycznych, lotnisk, samolotów cywilnych podczas lotów za granicę, kapitanatów portów, statków morskich;- flaga, która wywieszamy powinna być czysta, wyprasowana;- wywieszona flaga powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu, np. przywiązana lub przymocowana pinezką do drzewca;- flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie;- jeśli wieszamy też flagi innych państw: w przypadku dwóch flag polska flaga ma być po lewej stronie, jeśli są trzy flagi - polska ma być pośrodku, jeśli są cztery flagi - polska ma być po prawej stronie, jeśli jest pięć flag – polska ma być w środku, przy sześciu i więcej flagach muszą być dwie polskie - po lewej i prawej stronie

Tak wyglądał marsz dla Izy w Krakowie
Źródło: Wywieszasz w taki sposób flagę 11 listopada? Robisz to źle! To NAJCZĘSTSZE błędy