Wypożyczalnia choinek ZU w Gdańsku - pierwsze drzewka już wracają, mile widziane także inne choinki w donicach

i

Autor: gdansk.pl

Wypożyczalnia choinek ZU w Gdańsku - pierwsze drzewka już wracają, mile widziane także inne choinki w donicach

2021-12-31 8:30

Akcja ekologiczno - charytatywna Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku i Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt “Ostoja” - wypożyczenie choinki w donicy w zamian za darowiznę na rzecz Ośrodka, spotkała się z dużym odzewem mieszkańców. Organizatorzy zachęcają, by do Zakładu wracały nie tylko choinki z niego wypożyczone, ale także inne drzewka w doniczkach.

Przypomnijmy: przed świętami Zakład Utylizacyjny, promując gospodarkę obiegu zamkniętego, zachęcał gdańszczan, by zamiast kupować, wypożyczali choinki z przyzakładowej plantacji. Akcja połączona była ze zbiórką środków finansowych na rzecz Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja. Każda choinka, którą ZU oddał pod opiekę, obłożona była darowizną - 70 zł - na rzecz ośrodka.

Wypożyczalnia przyniosła blisko 8 tys. zł na rzecz dzikich pacjentów Ostoi oraz mnóstwo najpotrzebniejszych produktów dla zwierząt.

“To dla nas ogromne wsparcie! Jeszcze raz dziękujemy wszystkim osobom z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku oraz każdemu nowemu opiekunowi drzewka świątecznego”

- czytamy na facebookowym profilu “Ostoi”.

Jeśli chcemy, aby drzewko wróciło do obiegu, należy je zwrócić do Punktu Informacyjnego Zakładu Utylizacji (biuro ochrony, przy bramie nr 4) przy ul. Jabłoniowej 55, najpóźniej do 8 stycznia. Drzewka można oddawać w godzinach pracy ZU: od poniedziałku do piątku od godz. 6.00 do godz. 18.00, w soboty między 6.00 a 14.00.

Oddane po świętach drzewka przejdą w szkółce regenerację, a te, które będą zbyt osłabione, by rosnąć dalej, zostaną przekompostowane na polepszacz gleby, wrócą więc do obiegu już jako środek poprawiający właściwości ziemi, co z kolei pomoże innym roślinom we wzroście. 

"Najlepsza choinka na święta". Leśnicy podpowiadają jak wybrać świąteczne drzewko
Źródło: Wypożyczalnia choinek ZU w Gdańsku - pierwsze drzewka już wracają, mile widziane także inne choinki w donicach