choinka

i

Autor: wikipedia.com

Wypożycz choinkę, pomóż zwierzętom! Zakład Utylizacyjny w Gdańsku rusza z przedświąteczną akcją

2021-12-09 10:05

W tym roku Zakład Utylizacyjny zaprasza mieszkańców Gdańska do zaopiekowania się świątecznym drzewkiem w ramach akcji Wypożycz choinkę. Jednym gestem wspierasz środowisko… i dzikie zwierzęta w potrzebie.

Żywe świąteczne drzewko może cieszyć podwójnie, zarówno nietuzinkową atmosferą, które stwarza, jak i poczuciem, że komuś się pomogło. Leczenie zwierząt kosztuje i wie to każdy, kto choć raz skorzystał z pomocy medycznej dla swojego pupila. A co z dzikimi zwierzętami, które także potrzebują pomocy medycznej? Na pomoc przychodzi Pomorski Ośrodek Rehabilitacyjny Dzikich Zwierząt Ostoja, który opiekuje się swoimi podopiecznymi od 2013 roku. W placówce Ostoi prowadzony jest szpital dla poszkodowanych dzikich zwierząt. Zakład Utylizacyjny we współpracy z agencją Engine, która pro bono stworzyła platformę ułatwiającą rezerwację świątecznego drzewka, dają możliwość wsparcia środowiska oraz dzikich zwierząt. Wystarczy wejść na choinka ZUT, wybrać drzewko i wpłacić darowiznę na konto Ostoi. Akcja rozpoczyna się 7 grudnia, odbiór choinek planowany jest 19 grudnia.

Jednym z bardzo istotnych celów Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku jest szeroko rozumiana działalność na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętego. Jej wyrazem jest między innymi akcja Wypożycz choinkę:

- Wielu z nas nie wyobraża sobie Świąt bez żywego drzewka - mówi Iwona Bolt, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku - Wypożyczenie choinki w doniczce jest świetnym rozwiązaniem wówczas, gdy szanujemy zasoby leśne i nie chcemy pozwolić na wycinkę drzewek, nawet tych hodowlanych. Ci, którzy mieli już doświadczenie z choinkami w doniczkach wiedzą, że po świętach można ją wsadzić do ziemi, jednakże bardzo często stan takiego drzewka nie pozwala na to. W zakładzie i w takiej sytuacji sobie poradzimy. Po pierwsze oddane po świętach drzewka przejdą w szkółce przyzakładowej regenerację, a te, które będą zbyt osłabione zostaną przekompostowane na polepszacz gleby. Tym sposobem wrócą do obiegu już jako środek poprawiający właściwości ziemi, co z kolei pomoże innym roślinom we wzroście. Ograniczanie wytwarzania odpadów, recykling organiczny to istotne, z naszego punktu widzenia tematy, ale nie należy zapominać charytatywnym charakterze akcji.

Akcja połączona jest ze zbiórką środków na Pomorski Ośrodek Rehabilitacyjny Dzikich Zwierząt Ostoja - każda choinka oddana pod opiekę wymaga darowizny w wysokości minimum 70 zł na rzecz Ośrodka.

Jak zdobyć choinkę?

Aby zaopiekować się drzewkiem, należy wejść na stronę choinka ZUT i  wybrać świerk, który przypadnie nam do gustu. Do wyboru jest aż sto żywych drzew z gatunku świerk zwyczajny o wysokości od 100 do 150 cm wraz z donicą. Możliwość rezerwacji drzewek będzie dostępna od 7 grudnia. Następnie należy uregulować opłatę na konto Ostoi - minimum 70 zł. Na to mamy dwa dni po dokonaniu rezerwacji. Jeżeli nie zapłacimy w tym czasie - drzewko wróci do puli drzewek do zarezerwowania. 

Odbiór choinek odbędzie się 19 grudnia w godzinach 9.00-12.00 z placu na terenie Zakładu Utylizacyjnego przy ul. Jabłoniowej 55. Drzewka będą wydawane po podpisaniu oświadczenia przejęcia opieki nad drzewkiem.

Do każdego świerku dołączona będzie instrukcja z podstawowymi informacjami na temat warunków, w jakich drzewko powinno być przechowywane oraz sposobu i częstotliwości podlewania, aby zatroszczyć się o nie możliwie najlepiej. 

A co po Świętach?

Choinkę należy zwrócić do Zakładu Utylizacyjnego najpóźniej do 8 stycznia. Warto pamiętać, że drzewko powinno być w stanie nie gorszym niż w dniu wypożyczenia. Choinka nie powinna mieć połamanych gałęzi. Nie należy jej też samodzielnie przesadzać, ani zmieniać donicy.

Oddanie choinek będzie możliwe w Punkcie Informacyjnym Zakładu (biuro ochrony, przy bramie nr 4) przy ul. Jabłoniowej 55. Drzewka można oddawać w godzinach pracy ZU: od poniedziałku do piątku od godz. 6.00 do godz. 18.00, w soboty między 6.00 a 14.00.

Źródło: Wypożycz choinkę, pomóż zwierzętom! Zakład Utylizacyjny w Gdańsku rusza z przedświąteczną akcją