W Gdyni brakuje krwi. Sprawdź, jak możesz się nią podzielić!

2021-07-19 11:22 Róża Perszon
Krew
Autor: Unsplash

Wakacje to czas, kiedy jeszcze bardziej niż zwykle potrzebna jest krew. Zasoby gromadzone w centrach krwiodawstwa są często o tej porze roku na wyczerpaniu. Tak jest również w naszym regionie – w gdańskim RCKiK brakuje aż 6 z 8 grup krwi. Zachęcamy wszystkich do jej oddawania i przypominamy, jak można to zrobić.

Krew jest niezbędnym składnikiem naszego organizmu. Nieustannie krąży po nim, podtrzymując procesy życiowe i dbając o transport najpotrzebniejszych składników takich jak np. tlen. Jest niezbędna do życia i to życie może również uratować innym. Krew to substancją wyjątkowa – nie da się jej zastąpić, a jedynym jej „producentem” jest nasz organizm. Dlatego warto się nią dzielić. Krew podawana jest w stanach zagrożenia życia, na przykład ofiarom wypadków drogowych. Również najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby bez niej możliwe.

Wakacje letnie to okres, w którym niestety rezerwy gromadzone w centrach krwiodawstwa często są nadwyrężane. Wpływa na to zwiększona ilość różnego rodzaju wypadków, przy których transfuzja jest niezbędna dla ratowania życia ofiar.

Niekorzystny stan odnotowano również w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, do którego należy Oddział Terenowy w Gdyni.

Krwi brakuje w 6 z 8 grup (stan na 19.07.2021):

Bardzo niska ilość:

  • 0 RhD+
  • 0 RhD-

Niska ilość:

  • A RhD+
  • A RhD-
  • B RhD+
  • AB RhD-

Średnia ilość:

  • B RhD-

Wysoka ilość:

  • AB RhD+ (pobierane jest tylko osocze)

Stan zasobów poszczególnych grup krwi na bieżąco aktualizowany jest na stronie www.krew.gda.pl.

Dawcą może zostać każda osoba w wieku od 18 do 60 lat, która czuje się zdrowa i waży nie mniej niż 50 kg. W Gdyni można to zrobić w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, mieszczącego się przy ul. Powstania Styczniowego 9b. Rejestracja odbywa się w godzinach 7:15 – 13:00.

Krew można oddać również w specjalnym krwiobusie, który regularnie parkuje przed gmachem głównym Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54. Mobilny punkt dostępny jest w godzinach 9:00 – 13:00 w wybrane dni roku. Najbliższe, wakacyjne terminy jego wizyty to:29 lipca, 5, 12, 26 sierpnia.

Ambulans przed Urzędem Miasta pojawia się regularnie. Dostępny będzie również późniejszych, jesiennych i zimowych, miesiącach:2, 9, 23 września,

7 i 21 października,

4 i 18 listopada,

2 grudnia.

Najczęściej oddajemy tzw. krew pełną. W tym przypadku każdorazowo pobiera się jej 450 ml. Czas trwania samego zabiegu wynosi około 10 minut. Po nim powinniśmy poświęcić kolejne kilkanaście na krótką regenerację sił. Wizytę kończy odbiór posiłku o równowartości 4500 kcal, czyli 8 tabliczek czekolady. Dalszą część dnia powinniśmy spędzić stosunkowo spokojnie – nie uprawiać sportów, nie korzystać z sauny, solarium czy siłowni, a także nie nosić ciężkich przedmiotów przy użyciu ręki, z której pobierana była krew. Wskazany jest ciepły, kaloryczny posiłek oraz uzupełnianie płynów – ok. 2- 2,5 litra w ciągu całego dnia.

Szczegółowe informacje na temat krwiodawstwa znaleźć można na stronie www.krew.gda.pl, a także w portalu www.twojakrew.pl.

Zwierzęta tez oddają krew!
Źródło: W Gdyni brakuje krwi. Sprawdź, jak możesz się nią podzielić!