Tysiące mieszkańców i turystów w Gdańsku na powitaniu Świętego Mikołaja i inauguracji wielkiej choinki

2021-12-06 7:32 Róża Perszon
Tysiące mieszkańców i turystów w Gdańsku na powitaniu Świętego Mikołaja i inauguracji wielkiej choinki
Autor: gdansk.pl

Tłum na Długim Pobrzeżu i na Długim Targu był taki, że trudno było się przecisnąć. Tak w niedzielę, 5 grudnia, Gdańsk powitał Świętego Mikołaja, który do miasta przypłynął Motławą, na pokładzie łodzi.

Święty Mikołaj przypłynął od strony kładki zwodzonej na Ołowiankę. Towarzyszył mu zastęp elfów. Łódź miała żółty kadłub, na dziobie wymalowana była paszcza rekina - wyraźny sygnał, że nie jest to pierwszy lepszy gość w mikołajowym przebraniu, od jakich roi się w grudniu na świecie.

Gęsty tłum na nabrzeżu Motławy wiwatował, bił brawa, robił zdjęcia i filmiki. Ludzi było więcej niż w latach ubiegłych. Święty Mikołaj przy Zielonej Bramie zszedł na ląd.

Chwilę później pojawił się na Długim Targu, przy Fontannie Neptuna, gdzie stoi największa w mieście - 17-metrowej wysokości - choinka. Tam również tłum ludzi był wielki. Świętemu Mikołajowi bardzo to się podobało. Wszedł na scenę, na powitanie zrobił “misia” z Aleksandrą Dulkiewicz i przy grającej muzyce porwał na chwilę panią prezydent do tańca - przypominając, że miał to obiecane co najmniej od roku. Taniec wzbudził aplauz publiczności zebranej na Długim Targu.

Gdańsk święta
Autor: gdansk.pl

Jednak tym, co sprowadziło tysiące dorosłych i dzieci w to miejsce, była zapowiedź inauguracji największej miejskiej choinki.

Tuż po godz. 17:20 wszyscy wspólnie, ze Świętym Mikołajem odliczali od dziesięciu w dół. Na końcu było “trzy, dwa, jeden... “ i gromkie “Jest!”.

Choinka rozbłysła tysiącami ledowych lampek.

Jaką Sylwia Grzeszczak była jurorką? Rafał Kozik o ich współpracy
Źródło: Tysiące mieszkańców i turystów w Gdańsku na powitaniu Świętego Mikołaja i inauguracji wielkiej choinki