Transcassubią z Chojnic do Pucka. XXII Światowy Zjazd Kaszubów już w ten weekend

i

Autor: pomorskie.eu

Transcassubią z Chojnic do Pucka. XXII Światowy Zjazd Kaszubów już w ten weekend

2021-08-20 10:46

Przegląd zespołów ludowych, wspólny taniec kaszubski wôłtôk, bicie rekordu w grze na akordeonie oraz nagroda specjalna marszałka to tylko niektóre z atrakcji 22. Światowego Zjazdu Kaszubów. Wydarzenie odbędzie się 21 i 22 sierpnia w Pucku. Tradycyjnie uczestników zjazdu przywiezie Transcassubia.

Organizatorem zjazdu jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Pierwszy zjazd odbył się w Chojnicach w 1999 r.

Tanecznie, muzycznie i ludowo

Podczas tegorocznego zjazdu odbędzie się przemarsz uczestników od dworca PKP do portu rybackiego. W trakcie korowodu zostanie odsłonięta fontanna w Parku Kaszubskim. O godz. 11.30 sprawowana będzie msza święta w porcie. Na starym rynku o godz. 14.30 planowany jest przegląd zespołów ludowych. Ponadto, uczestnicy zjazdu Kaszubów będą próbowali pobić rekord we wspólnym tańcu kaszubskim wôłtôk (godz. 16.30) oraz grze na akordeonie (godz. 17.00). Natomiast koncerty od godz. 15.00 będą odbywać się na zielonej plaży. Wieczorem wystąpią m.in. Weronika Korthals i Natalia Szroeder. Tradycyjnie odbędzie się turniej gry w baśkę.

Podczas zjazdu zostanie przyznana nagroda specjalna marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego.

Wydarzeniom towarzyszyć będzie też jarmark kaszubski. Będą stoiska gastronomiczne i twórców ludowych. Wystawy w ratuszu, porcie rybackim oraz Muzeum Ziemi Puckiej będą bezpłatne dla zwiedzających. W trakcie zjazdu na wodach Zatoki Puckiej rozgrywane będą Mistrzostwa Polski w Klasie Omega (20-22 sierpnia) oraz Mistrzostwa Polski w klasie Puck (21-22 sierpnia).

Na zjazd najlepiej dotrzeć Transcassubią

Jak co roku na zjazd będzie można dojechać kaszubską baną. Transcassubia wyruszy z Chojnic o godz. 6.20, aby dotrzeć do Pucka o godz. 10.21. Bilety w cenie 10 zł będą dostępne u banowégò. Pociąg po drodze zatrzyma się na 23 stacjach m.in. w Brusach, Kościerzynie, Żukowie, Gdańsku Osowej, Gdyni i Rumi. Powrót też będzie możliwy koleją. Transcassubia z Pucka wyjedzie o godz. 18.19 i do Chojnic dojedzie o godz. 22.39.

M jak mama: Nauka chodzenia
Źródło: Transcassubią z Chojnic do Pucka. XXII Światowy Zjazd Kaszubów już w ten weekend