zdiz sopot

i

Autor: ZDiZ Sopot

Sopoccy drogowcy zaskoczyli zimę. W kurorcie odbyło się pierwsze w tym sezonie testowanie sprzętu do usuwania śniegu

2021-11-24 11:56

Przygotowania do zimy w Sopocie trwają od kilku tygodni. Miasto przygotowało na ten sezon ok. 1000 ton piasku i 600 ton soli. Do wykorzystania są też pługopiaskarki, koparko-ładowarki i pługi. Akcja zima ma ruszyć planowo 1 grudnia, chyba że śnieg i mróz nadejdą wcześniej.

-Od wielu tygodni przygotowujemy się do zimy, by nas nie zaskoczyła. Kupiliśmy piasek i sól, sprawdziliśmy sprzęt, który usuwać będzie śnieg z chodników i ulic kurortu, opracowaliśmy plan dyżurów. Dzisiejszej nocy, z uwagi na gołoledź, mieliśmy możliwość, po raz pierwszy w tym sezonie, sprawdzić sprzęt w akcji. Na sopockie drogi I stopnia utrzymania, wysypaliśmy 4 tony soli - mówi Anna Dyksińska z Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie.

Sopocki ZDiZ przygotował na ten sezon ok. 1000 ton piasku i 600 ton soli. Do wykorzystania jest też 5 pługopiaskarek, 2 koparko-ładowarki, jedna miniładowarka, 2 ciągniki z pługiem i samochód skrzyniowy. Pojazdami do odśnieżania dysponuje również Zakład Oczyszczania Miasta.

Koszty zimowego utrzymania dróg w Sopocie wyniosą w tym sezonie ok. 500 tys. zł miesięcznie i uzależnione będą wprost od warunków atmosferycznych. Środki, których drogowcy nie wydadzą zimą, wykorzystane będą na utrzymanie ulic i chodników. To gospodarskie podejście pozwala w sposób optymalny wykorzystywać środki finansowe. Dzięki temu miasto nie płaci zewnętrznym firmom za gotowość. Jeśli nie ma konieczności odśnieżania, ekipy wykorzystywane są do innych działań, np. dokonują remontów ulic, chodników, sprzątają. 

Akcja Zima w Sopocie rusza 1 grudnia. Jeśli jednak aura wcześniej zmieni się na zimową, ZDiZ przedterminowo powoła dyżury, które będą działać całodobowo, we wszystkie dni tygodnia.

Na terenie Sopotu mamy 159 ulic i placów, z czego 144 to drogi publiczne o różnej kolejności utrzymania. Daje to około 70 km długości dróg do odśnieżania.

Źródło: Sopoccy drogowcy zaskoczyli zimę. W kurorcie odbyło się pierwsze w tym sezonie testowanie sprzętu do usuwania śniegu