rehabilitacja

i

Autor: gdansk.pl

Ruszyła rehabilitacja dla pacjentów, którzy przebyli COVID-19. Z darmowej pomocy specjalistów skorzysta ponad 1200 mieszkańców Pomorza!

2021-11-02 17:27

Fizjoterapia, zabiegi w komorze hiperbarycznej i spotkania ze specjalistami. Na takie usługi mogą liczyć mieszkańcy Pomorza, którzy przeszli koronawirusa. Z programu kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej organizowanego przez spółkę COPERNICUS będzie mogło skorzystać ponad 1200 ozdrowieńców.

Do tej pory z programu „Na układy są rady” skorzystało ponad 4,7 tys. Pomorzan. Byli to pacjenci z problemami kardiologicznymi. Obecnie okazuje się, że wiele osób po przejściu COVID-19 ma dolegliwości ze strony układu krążenia, które mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Wirus jest w stanie uszkodzić płuca, serce i mózg. Dlatego też konieczne okazało się poszerzenie grupy, która może skorzystać z pomocy specjalistów.

W ramach programu dla każdego pacjenta z przebytym COVID-19 opracowany zostanie indywidualny program rehabilitacji w oparciu o jeden z trzech modeli. W zależności od wyników badań wstępnych, zakłada się 20 sesji fizjoterapii oraz do 4 spotkań z psychologiem i/lub dietetykiem podczas 2-tygodniowego turnusu dochodzącego. Codzienne zajęcia prowadzone będą w godzinach dostosowanych do potrzeb pracujących pacjentów. Każda sesja terapeutyczna będzie obejmować co najmniej 3 procedury dziennie zgodnie z indywidualnym planem terapeutycznym. Dodatkowo przewidziane są 2 sesje fizjoterapii dziennie po 45-60 minut każda. W ramach fizjoterapii prowadzone będą również zabiegi w komorze hiperbarycznej.

Według ekspertów w opiece nad pacjentem post-covidowym bardzo ważna jest rola kardiologa, by ocenił obecność powikłań kardiologicznych. Problem ten dotyka również osób młodych, które do tej pory prowadziły aktywny tryb życia i po przebyciu choroby nie mogą dojść do pełnej sprawności.

Jednocześnie program będzie nadal realizowany według wcześniejszych założeń dla wszystkich osób aktywnych zawodowo, które mają zdiagnozowaną chorobę układu krążenia lub przeszły incydent kardiologiczny.

Udział w projekcie nadal będzie całkowicie bezpłatny. By z niego skorzystać trzeba wejść na stronę spółki Copernicus dedykowaną programowi rehabilitacji kardiologicznej i postępować zgodnie z dalszymi wskazówkami.

Źródło: Ruszyła rehabilitacja dla pacjentów, którzy przebyli COVID-19. Z darmowej pomocy specjalistów skorzysta ponad 1200 mieszkańców Pomorza!