Ruszył przetarg na 334 drzewa, które wzbogacą zieleń Gdańska. Lokalizacje wybrali mieszkańcy

2021-08-20 13:54 Róża Perszon
Ruszył przetarg na 334 drzewa, które wzbogacą zieleń Gdańska. Lokalizacje wybrali mieszkańcy
Autor: gdansk.pl

Więcej cienia w Krainie Zabawy w Parku Reagana, drzewa w Parku Diany i Heleny, na al. Grunwaldzkiej w Oliwie czy ul. Obrońców Wybrzeża. Większość lokalizacji wybrali mieszkańcy w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Jesień w Gdańsku zapowiada się pod znakiem sadzenia nowych, dorodnych drzew. 8 z 9 lokalizacji wybrali mieszkańcy oddając głosy w Budżecie Obywatelskim. Sadzone będą dęby, klony, jarząby, wiśnie, lipy, glediczje, miłorzęby, wierzby, buki, śliwy, sosny, świerki i jodły. Wyłoniony w przetargu wykonawca zaprojektuje, posadzi, obejmie gwarancją i pielęgnacją wszystkie nasadzenia.

Projekt drzewostanu obejmują zarówno pasy drogowe jak i parki:

1. Ścieżka od ul. Leszczynowej do zbiornika Jabłoniowa. 50 drzew (po 25 szt. po obu stronach ścieżki) - wiśnia ptasia, wiśnia piłkowana.

Po realizacji projektu w okresie wiosennym będzie można zobaczyć piękną aleję kwitnących wiśni, która stanie się atrakcyjnym miejscem spacerowym dla mieszkańców.

2. „Więcej cienia w Krainie Zabawy w Parku Reagana”. 20 drzew naokoło placów zabaw: 10 szt. drzew przy wejściu D, dąb bezszypułkowy, 5 szt. drzew przy placach zabaw przy wejściu C, jarząb szwedzki, 5 szt. drzew przy placach zabaw przy wejściu B 1 lipa drobnolistna i 4 jarząb pospolity.

Celem projektu jest nasadzenie drzew, które dawałyby cień i pozwalały na komfortowy pobyt na placu zabaw zarówno dla dzieci, jak i opiekunów. Drzewa sadzone byłyby od razu jak największe, żeby jak najszybciej uzyskać zamierzony efekt. Dodatkowo drzewa będą nasadzone również na innych odsłoniętych placach zabaw dla dzieci w Parku Reagana.

3. „Zielona Al. Havla - etap I”. 35 drzew glediczja trójcierniowa przy ulicach: Świętokrzyskiej, Havla i Łostowickiej.

Wykonanie nasadzeń wzdłuż Al. Havla, wzdłuż ciągu pieszego zlokalizowanego równolegle do ul. Łódzkiej, zaplanowanych zostało 35szt. drzew z gatunku glediczja trójcierniowa „inermis” – jest to drzewo z rodziny motylkowatych, znoszące trudne warunki środowiskowe. Wybrana odmiana jest formą bezcierniową znoszącą suszę i zasolenie, wymagającą słonecznego stanowiska. Infrastruktura podziemna ogranicza nasadzenia w tym rejonie dlatego zaplanowane zostało nasadzenie drzew przy wykorzystaniu wkładów wypełnionych hydrożelem mających pomóc w zatrzymywaniu wody co ułatwia wzrost roślin w najtrudniejszych okresach.

4. Nasadzenie przy ul. Wilanowskiej. 11 szt. drzew klonu pospolitego.

Wykonanie nasadzeń drzew wzdłuż ul. Wilanowskiej na odcinku od skrzyżowania ulic Wilanowskiej i Nieborowskiej do skrzyżowania ulic Wilanowskiej i Rogalińskiej z wykorzystaniem systemu nawadniająco-napowietrzającego. Wybrane drzewa nawiązują do gatunków występujących na tej ulicy i charakteryzują się ciemnoczerwoną barwą liści. Ze względu na bliskość skrajni jezdni została wybrana forma o kolumnowym pokroju i powolnym wzroście. Klon pospolity ‘Crimson Sentry’ jest gatunkiem bardzo dobrze znoszącym warunki miejskie.

5. Zieleń w Parku Diany i Heleny zakłada nasadzenie 73 szt. drzew: 12 szt. jarząbu szwedzkiego, 1 szt. buku pospolitego, 3 szt. lipy drobnolistnej, 1 szt. wierzby białej, 8 szt. wiśni pospolitej, 10 szt. śliwy wiśniowej, 1 szt. platanu klonolistnego, 2 szt. sosny czarnej, 4 szt. modrzewia europejskiego, 2 szt. jodły jednobarwnej, 5 szt. świerku kłującego srebrzystego, 2 szt. sosny pospolitej.

Park u zbiegu ulic Diany i Heleny posiada już praktycznie wszystko - boisko wielofunkcyjne, skatepark, plac zabaw, siłownię, stoliki do gry w szachy, plac sąsiedzki, tablicę informacyjną oraz małą architekturę taką jak ławki i kosze na śmieci. W roku 2020 dobudowane zostały wybieg dla psów oraz ścieżka zdrowia.

6. Obrońców Wybrzeża - zielona aleja Przymorza. 65 szt. drzew lipy drobnolistnej.

Ulicą Obrońców Wybrzeża codziennie uczęszcza tysiące pieszych, rowerzystów i samochodów. Celem projektu jest zacienie ciągu pieszego po stronie północnej. Wykonanie nasadzeń drzew wzdłuż ul. Obrońców Wybrzeża na odcinku od skrętu do galerii Przymorze do komisariatu Policji. Będzie to kontynuacja szpaleru drzew istniejącego już w podobnym układzie przy Galerii Przymorze.

7. Grunwaldzka w Oliwie. 43 szt. drzew lipy drobnolistnej.

Aleja Grunwaldzka w Oliwie była kiedyś Aleją przez duże "A". Z obu stron drogi rosły drzewa dające upragniony cień, filtrujące powietrze, zatrzymujące wodę opadową. Projekt zakłada przywrócenie drzewostanu po obu stronach al. Grunwaldzkiej z lat 60-tych na wysokości obecnego Olivia Business Centre. Takie drzewa istnieją m.in. dalej przy ul. Derdowskiego czy w Sopocie między jezdniami tamtejszej Alei Niepodległości.

8. Skwer przy ul. Goplańskiej. 6 szt. drzew: 1 szt. jodły jednobarwnej, 5 szt. wiśni pospolitej.

Zadanie BO ma na celu nasadzenia roślinności w Dzielnicy Kokoszki . Prócz nasadzeń drzew wiśni o gęstej, kulistej koronie pojawi się jodła jednobarwna, która będzie mogła stanowić formę drzewka bożonarodzeniowego.

9. Nowe nasadzenia na Cmentarzu Łostowickim i ul. Kartuskiej. 30 drzew na nekropolii: 10 szt. miłorzębu dwuklapowego, 10 szt. dębu szypułkowego, 10 szt. wiśni piłkowanej , 1 dąb czerwony na wysepce na wysokości ul. Kartuskiej 214.

Celem nasadzeń jest wzbogacenie bieżących kwater grzebalnych nekropolii łostowickiej o szpalery drzew kolumnowych. Na Siedlcach wybrano reprezentacyjne miejsce przy pomniku poległych żołnierzy - mieszkańców Emaus i okolicy, wzniesionym z inicjatywy miejscowego stowarzyszenia kombatantów w 1923 r.

Bezlitośnie kopała psa w parku. Wstrząsające nagranie z centrum Warszawy
Źródło: Ruszył przetarg na 334 drzewa, które wzbogacą zieleń Gdańska. Lokalizacje wybrali mieszkańcy