Rowerowy maj w wielkim stylu choć... bez rekordu: podsumowanie akcji w Gdańsku

2021-06-04 12:27 Róża Perszon
Rowerowy maj w wielkim stylu choć... bez rekordu: podsumowanie akcji w Gdańsku
Autor: gdansk.pl

Dobiegła końca 7. edycja zabawy Rowerowy maj. W środę, 2 czerwca na boisku szkolnym w SP 92 przedstawiciele zwycięskich szkół i klas odebrali nagrody z rąk prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Ilu najmłodszych skorzystało z akcji promującej jednoślady?

Po roku przerwy dzieci, nauczyciele i rodzice mogli powrócić do aktywnej tradycji. Nie tylko na rowerach, ale także hulajnogach, deskorolkach czy rolkach. W tym roku zabawa trwała wyjątkowo krócej, bo tylko trzy tygodnie, od 4 do 24 maja. Zasady kampanii były bardzo proste, każdy uczestnik, który w maju dotarł na lekcje na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymywał naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najbardziej aktywnych uczestników klas i placówek czekały atrakcyjne nagrody.

„Po ubiegłorocznej przerwie bardzo chcieliśmy, żeby Rowerowy maj się odbył, choć zorganizowany został w trochę okrojonej formie. Mimo to bardzo się cieszę, że tak licznie, uczennice i uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięliście udział w naszej zabawie. Frekwencja wyniosła niemal 50%. Cieszę się, że ta formuła się rozszerzyła i w wyzwaniu liczył się nie tylko rower, ale także hulajnoga i deskorolka”

- komentowała podczas spotkania Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Rowerowy maj 2021: Ilu najmłodszych skorzystało z akcji promującej jednoślady?

Tylko w Gdańsku o tytuł najlepszej szkoły, klasy i przedszkola walczyło aż 31 498 uczestników z 177 placówek, a frekwencja rowerowa wyniosła 50%. Frekwencja w porównaniu z 2019 rokiem nie wygląda jednak tak dobrze. Przed pandemiczną przerwą wynosiła 57 %. Połowa dzieci z gdańskich szkół podstawowych oraz przedszkoli docierała w maju na lekcje w sposób aktywny. Uczniowie i nauczyciele odbyli w tym roku ponad 662 406 podróży do szkół i przedszkoli! Dwa lata temu było to 950 164

„Warto pamiętać, że codzienne podróże do szkoły i pracy, można odbywać inaczej niż tylko samochodem czy autobusem. Bardzo bym chciała, żeby zamiłowanie do jazdy na rowerach i hulajnogach trwało nie tylko w maju, kiedy zbiera się punkty, ale także przez kolejne miesiące. Taka forma ruchu sprzyja zdrowiu. Nie można zapominać także o przestrzeganiu zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.”

 - dodała prezydent Dulkiewicz.

Szczegółowe wyniki akcji w Gdańsku może śledzić na oficjalnej stronie miasta. Statystyki wszystkich miast biorących udział w kampanii, dostępne są na stronie Rowerowy maj.

Wystartował system rowerowy BiKeR
Źródło: Rowerowy maj w wielkim stylu choć... bez rekordu: podsumowanie akcji w Gdańsku