Długie Pobrzeże

i

Autor: Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Remont Długiego i Rybackiego Pobrzeża w Gdańsku. Inwestycje sfinansuje miasto i prywatny inwestor

2022-02-18 8:04

Wiosną początek remontu Długiego i Rybackiego Pobrzeża w Gdańsku. Miasto chce przebudować i wzmocnić konstrukcję nabrzeży. Piesi zyskają m.in. nową, lepszą i wygodniejszą nawierzchnię do spacerów wzdłuż Motławy.

- Nawierzchnia, którą położymy na Rybackim i Długim Pobrzeżu będzie w całości nowa, przyjazna i antypoślizgowa. Płyty grubości ok. 10 cm i wymiarach 50 na 100 cm wykonane są z płomieniowanego granitu w dwóch tonacjach szarości - mówi Dariusz Karnaszewski, przedstawiciel Granarii -  prywatnego inwestora, który przebuduje nabrzeże wspólnie z miastem.

Granaria wyremontuje najpierw niskie nabrzeże, przy wodzie, co umożliwi żegludze wystartowanie z rejsami już 1 maja tego roku.

- Druga faza prac to nabrzeże wysokie, w ten sposób zapewnimy ciągły ruch pieszy wzdłuż Rybackiego Pobrzeża, tutaj potrwają do końca maja. Kolejne etapy, na Długim Pobrzeżu, realizujemy już w ścisłej współpracy z Miastem. Nasz plan jest taki, by zakończyć wszystko najpóźniej do lipca 2024 roku, spróbujemy do końca czerwca, a ten kolejnym miesiąc przeznaczymy już tylko na oficjalne odbiory – tłumaczy Dariusz Karnaszewski.

Jednym z głównych zadań jest umocnienie Rybackiego Pobrzeża od Bramy Straganiarskiej do Mostu Zielonego.

- Zakres robót obejmuje dokonanie rozbiórek istniejących elementów nabrzeża oraz oczepu i płyty żelbetowej, a także odtworzenie tych elementów wraz z pogrążeniem nowej stalowej ścianki szczelnej - dodaje Katarzyna Jaskuła, wicedyrektor DRMG.

Gdańsk starał się o dofinansowanie inwestycji w ramach Polskiego Ładu. Niestety - modernizacja promenady nad Motławą nie znalazła się na liście projektów, które dostaną wsparcie. 

Źródło: Remont Długiego i Rybackiego Pobrzeża w Gdańsku. Inwestycje sfinansuje miasto i prywatny inwestor