Pobicie w parku Reagana:  umorzenie śledztwa i ogromny sprzeciw

2021-07-07 9:10 Róża Perszon PAP. Ola Szocik
Pobicie w parku Reagana:  umorzenie śledztwa i ogromny sprzeciw
Autor: gdansk.pl

Dwie pokrzywdzone osoby LGBT pobite w połowie marca w Parku Reagana w Gdańsku złożą zażalenie na decyzję Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa o umorzeniu śledztwa z powodu niewykrycia sprawców ataku. Z decyzją nie zgadza się także prezydent Gdańska, organizacje pozarządowe i Gdańska Rada Równego Traktowania.

Umorzenie z powodu niewykrycia sprawców pobicia – tak na dzisiaj brzmi decyzja prokuratury w sprawie ataku na trenujących przedstawicieli środowiska LBGT+, w marcu bieżącego roku.

"Nie podoba nam się taki stosunek państwa do obywateli. Przypomnę w tym miejscu słowa Pawła Adamowicza, które przyświecają mi oraz moim współpracownikom: +Wszystko dla Gdańska, ale Gdańsk dla wszystkich+. Dlatego decyzja gdańskiej prokuratury o umorzeniu dochodzenia budzi nasz duży sprzeciw"

– powiedziała we wtorek na konferencji prasowej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Pokrzywdzeni od decyzji prokuratury będą się odwoływać. Wsparcie prawników zapewnia stowarzyszenie Tolerado

"Postępowanie zostało w naszej ocenie umorzone przedwcześnie. Ten atak miał charakter zorganizowany. Miał miejsce w samym środku parku. Było dużo okoliczności, które stwarzały dosyć duże pole manewru dla policji i prokuratury. W naszym odczuciu nie podjęto wszystkich działań, które mogły przyczynić się do ujęcia sprawców"

– mówił mecenas Marcin Kochanowski, Tolerado.

Do ataku na kilku trenujących doszło w środę, 17 marca bieżącego roku w parku Reagana. Grupa kilkudziesięciu mężczyzn napadła na ćwiczących, krzycząc hasła wyraźnie homofobiczne. Uczestnikami zajścia była także ćwicząca matka z dzieckiem. Tuż po ataku oburzenie sytuacją wyraziła prezydent Gdańska. Odbyło się także spotkanie z gdańskim środowiskiem równościowym, dotyczące bezpieczeństwa. Prezydent skierowała także list do komendanta policji.

Tragiczny finał awantury w Białymstoku. 41-letni Ukrainiec zasztyletował swojego 48-letniego rodaka
Źródło: Pobicie w parku Reagana:  umorzenie śledztwa i ogromny sprzeciw