Świąteczne prezenty

i

Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Od prawie trzydziestu lat robią świąteczne prezenty dla potrzebujących. Dziś ich akcja stoi pod dużym znakiem zapytania

2021-12-13 13:08

Działają od prawie trzydziestu lat. Teraz ich akcja - stoi pod wielkim znakiem zapytania. A chodzi o inicjatywę - „Zostań świętym Mikołajem” - dzięki której, od trzech dekad w dniu wigilii do prawie dwustu, sopockich rodzin trafiają świąteczne prezenty. – Potrzebujemy 20 tys. zł by móc przygotować paczki. Nie chcemy nikogo zawieść – mówi Jakub Gorski, pomysłodawca akcji.

Wszystko zaczęło się od dwóch studentów, którzy z turystycznymi plecakami pełnymi pyszności odwiedzali starsze osoby. – Najpierw prowadziliśmy zbiórki na uczelni. Później kupowaliśmy za to prezenty. I tak trwa to już prawie trzy dekady – opowiada Jakub Gorski.

Od kilku lat finansowanie a następnie przygotowywanie paczek było możliwe dzięki tzw. balom mikołajkowym. – Organizowaliśmy wielkie bale, podczas których zbieraliśmy środki. W poprzednim i w tym roku nie było to możliwe. Musieliśmy więc całą naszą działalność przenieść do Internetu. I to tu, za pośrednictwem portalu siepomaga.pl zwracamy się z prośbą o wsparcie. Tak byśmy mogli znów dotrzeć do potrzebujących – podkreśla inicjator wydarzenia.

Organizatorzy nie bez przyczyny kierują swoją akcję do sopocian. – Sopot to bardzo bogata gmina, ale jest tu bardzo dużo samotnych, starszych osób. Ich dzieci, wnuki wyjeżdżają, nie stać ich na życie w tym mieście. Chcemy więc tym seniorom nieco osłodzić ten czas. Chcemy by w naszych paczkach znalazły się produkty, na które na co dzień kogoś nie stać. Lepsza szynka, słodycze, bakalie. Stawiamy też na rozmowę. Seniorzy często na nią najbardziej czekają – zaznacza Gorski.

Akcje można wspomóc także poświęcając swój czas. – Szczególnie w dniu wigilii – dodaje organizator. – Spotykamy się w siedzibie szkoły podstawowej „Lokomotywa” przy ulicy Jana z Kolna w Sopocie. Stąd będziemy odbierać paczki, a następnie dostarczać pod wskazane adresy. Przyda się każdy Mikołaj, każdy renifer, każdy kto tego dnia może nam poświęcić godzinę, dwie – dodaje Gorski.

Zbiórka na rzecz akcji „Zostań świętym Mikołajem” potrwa do 22 grudnia. – Wierzymy, że się uda. Ta akcja ma dla mnie szczególne znaczenie. To dzięki niej poznałem swoją żonę. I będę to robił do końca świata. Z żoną, dziećmi. Kto wie, może potem z wnukami – konkluduje Gorski. 

Link do zbiórki dostępny jest pod tym linkiem. 

Źródło: Od prawie trzydziestu lat robią świąteczne prezenty dla potrzebujących. Dziś ich akcja stoi pod dużym znakiem zapytania