Nowa przystań jachtowa na Wyspie Sobieszewskiej.

i

Autor: Fot. Piotr Wittman

Nowa przystań jachtowa na Wyspie Sobieszewskiej. DRMG: „Pierwsze jednostki zacumują już we wrześniu”

2021-08-24 10:17

Pierwsze jednostki zacumują w tym miejscu już we wrześniu. Na Wyspie Sobieszewskiej powstała przystań jachtowa, która już wkrótce trafi pod opiekę Gdańskiego Ośrodka Sportu. Koszt inwestycji, to 6,5 mln zł.

Budowa nowej przystani jachtowej rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. – Konsekwentnie budujemy infrastrukturę dla żeglarzy i to jest kolejny punkt na naszej mapie. Akurat ta przystań, to element większej całości ważnego programu stawiającego na rozwój turystyki w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej – mówiła wówczas Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Przystań powstała z prefabrykowanych pomostów pływających z trapami zejściowymi, które tworzą zamknięty port w kształcie litery "C”. Plan zakłada cumowanie 73 jednostek.

– Przygotowano slip dla jednostek pływających o wymiarach 6x6,5 m. Nabrzeże zostało wyposażone w drabinki wyłazowe, odbojnice, stojaki na koła ratunkowe i postumenty oświetleniowe. Oprócz infrastruktury wodnej na terenie przystani wybudowano także budynek bosmanatu z zapleczem socjalnym, pomieszczeniami technicznymi i salą szkoleń dla około 20 osób – mówi Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. 

Ponadto przy nabrzeżu pojawiła się m.in. wiata z zabudowanym paleniskiem na grill. Została ona funkcjonalnie połączona z salą szkoleniową, umożliwiając organizowanie wydarzeń żeglarskich. – Dodatkowo, w ramach inwestycji, wybudowano również hangar do przechowywania sprzętu pływającego – konkluduje Niezgoda. 

Źródło: Nowa przystań jachtowa na Wyspie Sobieszewskiej. DRMG: „Pierwsze jednostki zacumują już we wrześniu”