Modele statków produkowanych w Gdyni trafiły do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

2022-02-09 20:00 Paweł Lemke
Modele statków
Autor: NMM

36 modeli statków trafiło właśnie do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Kolekcja składa się z pomniejszonych, wiernych kopii najważniejszych typów jednostek pływających, jakie kiedyś budowano na co dzień w Gdyni. Oryginalnie wykonane zostały w pracowni modelarskiej stoczni gdyńskiej.

- Zbiór ten przedstawia jednostki zbudowane przez Stocznię im. Komuny Paryskiej oraz od 1991 roku Stocznię Gdynia SA w latach 1963-2002. Te modele dokumentują dość dobrze dorobek produkcyjny polskiego przemysłu stoczniowego w drugiej połowie XX wieku - mówi Jan Tymiński z Działu Historii Budownictwa Okrętowego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Modele statków
Autor: NMM

Rozmiary modeli dochodzą do dwóch i pół metra. Ich skala waha się od 1:100 do 1:200. - Są to więc szeroko pojęte zbiornikowce, drobnicowce, masowce, również statki rybackie, trawlery-przetwórnie, trawlery-zamrażarnie, samochodowce, kontenerowce i budowane już na początku XXI wieku uniwersalne wielozadaniowce - wymienia Tymiński.

Część statków musi przejść jeszcze renowację w muzealnej pracowni modelarskiej. W maju trafią na wystawę czasową pod pokładem statku-muzeum Sołdek.

Modele statków
Autor: NMM
Źródło: Modele statków produkowanych w Gdyni trafiły do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku