Walka z pandemią Covid-19

i

Autor: Getty Images

Maksymalne obłożenie na oddziałach covidowych. W województwie pomorskim wolnych zostało 26 respiratorów

2021-12-30 10:43

Oddziały covidowe w trójmiejskich szpitalach odnotowują maksymalne obłożenie. Jak pokazują dane - na 1332 dostępne łóżka w województwie pomorskim, już 1042 są zajęte. W całym regionie - wolnych zostało - 26 respiratorów.

– Na poszczególnych oddziałach są wyodrębnione łóżka covidowe. I faktycznie każdego dnia, praktycznie wszystkie łóżka są zajęte. Jak są wolne to kolejnego dnia, lub jeszcze tego samego od razu są zajmowane przez nowych pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji – tłumaczy Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus.

Trudną sytuacje potwierdza także Mariusz Siemiński, szef Klinicznego Oddziału Ratunkowego w UCK w Gdańsku.

– Łóżek jest za mało. Na pewno nie mamy komfortu jeśli chodzi o hospitalizowanie tych pacjentów. To jest wszystko na styk w skali całego województwa. Przez święta napływ chorych nie zelżał – podkreśla Siemiński.

Sytuacja ma ulec poprawie po powstaniu szpitala tymczasowego, który ma ruszyć w drugiej połowie stycznia.

– Prace trwają bez przerwy od dwóch tygodni. We wszystkich trzech halach trwa montaż wentylacji oraz ogrzewania. Na miejscu jest zbiornik na tlen i kontenery sanitarne. W środę dostarczony został także kontener z tomografem komputerowym – mówi Bartosz Tobieński, rzecznik Międzynarodowych Targów Gdańskich.

W czwartek resort zdrowia potwierdził ponad 14 tys. nowych zakażeń koronawirusem; zmarło 709 osób z COVID-19. 

Źródło: Maksymalne obłożenie na oddziałach covidowych. W województwie pomorskim wolnych zostało 26 respiratorów