Jubileusz „Kotwicy”. Z okazji 90-lecia zaplanowano całoroczne obchody

2022-01-18 8:33 Róża Perszon
Jubileusz „Kotwicy”. Z okazji 90-lecia zaplanowano całoroczne obchody
Autor: gdynia.pl

Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” jest spadkobiercą Oficerskiego Yacht Klubu RP, którego oddział morski powstał w Gdyni w 1932 roku.

Początki „Kotwicy” sięgają 1919 roku, kiedy to powstał Wojskowy Klub Wioślarski (WKW). Jego sekcja żeglarska stała się w 1924 roku jednym z czterech założycieli Polskiego Związku Żeglarskiego. W 1925 WKW przemianowano na Wojskowy Yacht Klub, a następnie w 1925 roku na Oficerski Yacht Klub RP. Jego oddział morski otwarto 90 lat temu w Gdyni.

Honorowym Komandorem OYK RP był sam Marszałek Józef Piłsudski, który jako minister spraw wojskowych zatwierdził Klubowi banderę, a działały w nim tak znane postaci, jak Generał Mariusz Zaruski – Wicekomandor ds. szkolenia oraz Admirał Włodzimierz Steyer – Komandor Klubu.

II wojna światowa oczywiście przerwała działalność klubową. Wskrzeszono ją w 1958 roku na fali zwycięstwa w 1957 roku, prowadzonego przez kpt. Zygfryda Perlickiego, jachtu Marynarki Wojennej „Kapitan” w prestiżowych regatach Kieler Woche w Niemczech oraz zdobycia Pucharu Bałtyku. Uskrzydlona sukcesami grupa rozmiłowanych w żeglarstwie oficerów Marynarki Wojennej założyła Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”.

Nowemu Klubowi udało się pozostać przy historycznych symbolach OYK RP, zarówno przy zatwierdzonej przez Piłsudskiego banderze, jak i proporcu, proporcu Komandora i odznace klubowej, które obowiązują do dzisiaj. Po reaktywacji Klub stał się miejscem działalności wyczynowej, turystycznej, szkoleniowej i towarzysko – kulturalnej.

Obchody 90-lecia

Jubileuszowy rok w „Kotwicy” zapowiada się ciekawie.

Czujemy się spadkobiercami tej tradycji, dlatego zarząd jednogłośnie podjął uchwałę, żeby ten sezon żeglarski upamiętniał 90. rocznicę powstania oddziału. Najważniejszym momentem obchodów będą regaty o Puchary Marynarki Wojennej, którym towarzyszyć będzie żeglarska biesiada. Jesteśmy zdeterminowali, żeby zorganizować jak najwięcej rejsów. Wynagrodzi to wieloletnim członkom klubu godziny spędzone przy szlifowaniu, malowaniu i naprawianiu jachtów, a jednocześnie pozwoli wyciągnąć na morze nowych sympatyków żeglarstwa

– mówi na łamach portalu żeglarski.info komandor Klubu Artur Pierzyński.

Sezon w JKMW „Kotwica” wystartuje w majówkę, a rozpoczną go regaty o puchary: Komandora JKMW „Kotwica” - Memoriał Kmdr E. Kinasa, Flagi Państwowej oraz Konstytucji 3 Maja. Odbędą się one w dniach 1 – 3 maja.

Dalej kalendarz „Kotwicy” wypełniony jest już ciasno, a zapoznać się z nim można na stronie Klubu. Są w nim m.in. udziały w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski, Pucharze Polski Jachtów Morskich, Pucharze Bałtyku Południowego, Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, Święcie Morza, XI Regatach Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. A w międzyczasie liczne rejsy stażowo-turystyczne po Bałtyku.

Najdalej, bo poza nasze morze, wypuści się „Tornado”. Cel tego jachtu to rejs po Morzu Północnym, prawdopodobnie połączony z udziałem w jednym z etapów regat The Tall Ships’ Races pomiędzy Antwerpią a Aalborgiem.

Basia ujawni rodzicom, że Jaszewski zabił Marzenkę i Andrzejka! Dojdzie do tragedii
Źródło: Jubileusz „Kotwicy”. Z okazji 90-lecia zaplanowano całoroczne obchody