Inspektorki i specjalistki. Żeńskie formy nazw stanowisk w Urzędzie Miasta Sopotu

2022-01-27 11:00 Dominika Bakura
Wiceprezydentka Sopotu
Autor: sopot.pl

Inspektorki, naczelniczki i specjalistki. Od 1 lutego w Urzędzie Miasta Sopotu wprowadzona zostanie możliwość stosowania żeńskich form dla stanowisk pracowniczych. Inicjatorką tej zmiany jest Magdalena Czarzyńska-Jachim, która od dłuższego czasu używa formy wiceprezydentka Sopotu.

– I spotkało się to z bardzo dobrym przyjęciem. Nie tylko pań – mówi wiceprezydentka. – Chcemy dać taką możliwość wszystkim urzędniczkom. Oczywiście jest to wolny wybór. Wolny wybór, który od dłuższego czasu obowiązuje także m.in. w Urzędzie Miejskim w Warszawie. Idźmy więc z duchem czasu i przecież sprzątaczka, asystentka, sekretarka nikogo nie dziwi – dodaje Czarzyńska-Jachim.

Pracujące w magistracie panie będą mogły stosować żeńskie formy nazw stanowisk np. w stopkach poczty elektronicznej czy na stronach internetowych. Zmienią się także tabliczki przy drzwiach.

– Od 1 lutego będą mogła zmienić np. moją wizytówkę. Bardzo się z tego cieszę – mówi jedna z urzędniczek. – Ja nareszcie będę inspektorką. To świetna wiadomość dla wszystkich pań – dodaje inna z pracujących w urzędzie kobiet.

Forma męska pozostanie wyłącznie w dokumentach formalnych np. decyzjach administracyjnych czy umowach.  

– Mam nadzieję, że pracujące w Urzędzie Miasta Sopotu panie chętnie będą stosować żeńskiej formy nazw stanowisk. Zmienią stopki w e-mailach czy powieszą tabliczki przy drzwiach. Ja swoją już mam! – zachęca wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim. 

Źródło: Inspektorki i specjalistki. Żeńskie formy nazw stanowisk w Urzędzie Miasta Sopotu