Gdynia z międzynarodową nagrodą za jakość życia

i

Autor: gdynia.pl

Gdynia z międzynarodową nagrodą za jakość życia

2021-12-09 12:47

LivCom Awards to konkurs, który skupia się na najlepszych międzynarodowych praktykach w zakresie zarządzania lokalnym środowiskiem i rozwojem. Spośród analizowanych ponad 160 miast na świecie, Gdynia - jako jedyne miasto z Polski – znalazła się w gronie najlepszych 22. Ostatecznie nasze miasto zdobyło brązową nagrodę w dziedzinie miejskich projektów.

To wyjątkowy sukces Gdyni, zresztą kolejny w tym konkursie. Tym razem wyróżniona została jakość życia w mieście. Zgłoszony projekt „Gdynia jako przykład czystej jakości życia”, skupiał się na zagadnieniach istotnych w każdym mieście na świecie - od terenów zielonych, poprzez sztukę i kulturę, aż do zdrowia i rozwiązań dla mieszkańców. W gronie finalistów Gdynia znalazła się obok m.in. miast z Wielkiej Brytanii, Chin, Turcji, Japonii i Nowej Zelandii. Ostatecznie  Gdynia zdobyła trzecie miejsce na podium.

"Od lat konsekwentnie realizujemy politykę zrównoważonego rozwoju, której celem jest zabezpieczenie wszystkich potrzeb obecnych mieszkańców, jak i kolejnych pokoleń gdynian. Dlatego, niezmiernie cieszy, że grono międzynarodowych ekspertów potwierdziło słuszność naszych działań w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym"

- mówi Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni.

Wyjaśnijmy, że jury LivCom ocenia projekty pod kątem kilkunastu celi dla zrównoważonego rozwoju. Ważne są np. akcje dla klimatu, zdrowy tryb życia, innowacje i odpowiedzialne zarządzanie. Ceremonię wręczania nagród poprzedziły 2 dni prezentacji projektów. W swoim 40-minutowym wystąpieniu Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia przedstawiał gdyńskie inicjatywy takie jak projekty zdrowotne, edukacyjne, smart city, zieleń w mieście czy akcje na rzecz klimatu. Wszystko poparte twardymi danymi i skupione w prezentacji przygotowanej przez Samodzielny Referat ds. jakości życia pod kierownictwem Sylwii Szumielewicz-Tobiasz.

International Awards for Liveable Communities zostały zapoczątkowane w 1997 roku. Od 2007 roku z przedsięwzięciem współpracuje ONZ a dokładniej agenda - Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tym roku LivCom otrzymał ponad 160 rejestracji z ponad 30 krajów. Do finału zaproszono 22 miasta i 34 projekty z ponad 32 krajów. Celem LivCom Awards jest rozwijanie i dzielenie się najlepszymi praktykami międzynarodowymi, z dalszym celem poprawy jakości życia poszczególnych obywateli poprzez tworzenie „żywych społeczności”.

W formie 24: historia czekolady
Źródło: Gdynia z międzynarodową nagrodą za jakość życia