Gdańsk: Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska już w sobotę!

2021-12-16 9:56
szopka
Autor: UM Gdańsk

Szopka z 90 ton piasku, kiermasz świąteczny, warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych i najważniejsze – spotkanie z duchownymi kościołów i związków wyznaniowych obecnych w Gdańsku – to wydarzenia, które zaplanowano na sobotę, 18 grudnia w Oliwskim Ratuszu Kultury.

Podczas wydarzenia będą obowiązujązywały aktualnie obowiązujące zasady sanitarne. W pomieszczeniach będą przestrzegane limity osób, należy pamiętać także o zasłanianiu ust i nosa. 

- Zapraszamy wszystkich gdańszczan i ich świątecznych gości na spotkanie w duchu wzajemnej akceptacji, na życzliwe rozmowy, doświadczenie dobrej, sąsiedzkiej atmosfery – mówi Marzena Świtała z Fundacji Wspólnota Gdańska, będącej organizatorem wydarzenia.Hasło tegorocznej Międzywyznaniowej Wigilii Oliwskiej brzmi: Wspólnie. Mimo różnic. Właśnie ten wspólnotowy, włączający charakter chcą podkreślić organizatorzy.

- Mając świadomość tego, jak bardzo często się różnimy, namawiamy do bycia otwartym, tolerancyjnym, do podejmowania dialogu – zachęca Jolanta Leśniewska, dyrektor Fundacji. – Odnajdywanie wspólnych obszarów i tego, co nas łączy, pozwala nam lepiej zrozumieć siebie nawzajem.Szopka z piaskuCo można zbudować z 90 ton piasku, dysponując rzeźbiarskim talentem, przekonają się wszyscy przybyli na wydarzenie. Przed Oliwskim Ratuszem Kultury tego dnia zostanie uroczyście odsłonięta monumentalna szopka z piasku, według projektu Ewy Topolan, wykonana przez Bartosza Chylewskiego i Natalię Frankowską-Chylewską. Szopka będzie prezentowana do 6 stycznia 2022.

Kiermasz świąteczny

To nie koniec atrakcji. Bożonarodzeniowe upominki, dekoracje i inne akcesoria będzie można nabyć na kiermaszu w salach Oliwskiego Ratusza Kultury. Rękodzielnicze (i nie tylko) prace wystawią m.in. Fundacja Sprawni Inaczej, Fundacja Mam Marzenie, Zespół Szkół Specjalnych nr 2, Szkoła Podstawowa nr 35 i I Społeczna Szkoła Podstawowa STO. Ci, którzy zechcą własnoręcznie wykonać tradycyjne, polskie ozdoby choinkowe, mogą skorzystać z bezpłatnych, rodzinnych warsztatów.

Całoroczną pamiątką spotkania będzie rozdawany gościom, okolicznościowy kalendarz ścienny, wydawany od kilku lat przez Fundację.

Program Wigilii Oliwskiej

-11.00-13.00 rodzinne warsztaty ozdób choinkowych dla dzieci w wieku 6-10 lat (zapisy: pracownia@wspolnotagdanska.pl)

-11.00-16.00 świąteczny kiermasz

-16.00-18.00 spotkanie międzywyznaniowe, odsłonięcie szopki z piasku

Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie w zależności od bieżącej sytuacji pandemicznej.

Źródło: Gdańsk: Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska już w sobotę!