Epokowa zmiana w Pomorskim Centrum Reumatologicznym. Nowy aparat RTG dla pacjentów

i

Autor: pomorskie.eu

Epokowa zmiana w Pomorskim Centrum Reumatologicznym. Nowy aparat RTG dla pacjentów

2021-12-23 12:40

Najnowocześniejszy sprzęt światowej klasy. Bezpieczny dla pacjentów i radiologów. A do tego, dzięki tzw. teleradiologii, ma możliwość bezpośredniego przesyłania obrazów do dowolnego miejsca. Taki jest nowy aparat rentgenowski w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. Dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie. Inwestycja kosztowała ponad milion zł.

Aparat został przekazany szpitalowi 22 grudnia 2021 r. W uroczystości wzięła udział m.in. Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego oraz przedstawiciele władz Sopotu.

Wielka zmiana

Diagnostyka RTG jest jednym z podstawowych narzędzi we współczesnej medycynie. Do tej pory w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko zdjęcia rentgenowskie wykonywane były za pomocą starego, blisko 16-letniego aparatu. Zdjęcia wykonywane były na kliszach obrazowych, a do ich wykonania niezbędne były odczynniki chemiczne. Teraz praca radiologów zmieni się nie do poznania. Pacjenci będą mogli korzystać z nowego, ultranowoczesnego aparatu RTG.

Nowy sprzęt

Tym, co wyróżnia nowy aparat to fakt, że pracuje on w trybie bezpośredniej fotografii cyfrowej. Oznacza to, że obrazy są zapisywane na dyskach, a dzięki systemom teleradiologii mogą być bezpośrednio transferowane do lekarzy w dowolnym miejscu i czasie. Co ważne, aparat wyposażony jest w dwa detektory promieniowania, w których zastosowano jodek cezu. Pozwala to na znaczne obniżenie dawki promieniowania podczas badania. Zastosowanie kolumny lampowej o szerokim zakresie ruchu umożliwia diagnostykę praktycznie wszystkich fragmentów ciała pacjenta.

Całkowita wartość inwestycji w Sopocie to 1,1 mln zł. Zakup aparatu był sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Sedno Sprawy - Wojciech Andrusiewicz
Źródło: Epokowa zmiana w Pomorskim Centrum Reumatologicznym. Nowy aparat RTG dla pacjentów