Dyrektor dwóch szkół z Gdańska wyłudził olbrzymią kwotę z urzędu. O jakiej gotówce mowa?

2021-06-11 11:12 Róża Perszon
Ławki w szkole
Autor: Grzegorz Banaszak/REPORTER

Gdańscy policjanci zatrzymali 51-letniego mężczyznę prowadzącego dwie szkoły, podejrzanego o wyłudzenie pieniędzy pochodzących z dotacji oświatowych przyznawanych przez Urząd Miejski w Gdańsku. O jakiej kwocie mowa?

Zatrzymanie 51-letniego mężczyzny to efekt śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Gdańsk Oliwa przez funkcjonariuszy zwalczających przestępczość gospodarczą i korupcję z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

„Według ustaleń śledczych dyrektor szkoły poprzez poświadczenie nieprawdy na listach obecności uczniów,  posłużył się tą dokumentacją.”

- relacjonują policjanci. 

W ten sposób w 2018 roku wyłudził z gdańskiego urzędu nie mniej niż 230 tysięcy złotych dotacji oświatowych.

Zebrany w śledztwie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu zarzutów w tej sprawie. Wobec 51-latka prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju, nakazu powstrzymywania się od wykonywania działalności związanej z prowadzeniem placówek oświatowych oraz poręczenie majątkowe. Mężczyzna został zatrzymany w środę (9 czerwca).

Za poświadczenie nieprawdy w dokumentacji, celem osiągnięcia korzyści majątkowej grozi do 8 lat więzienia. Z kolei za podrobienie dokumentu i posłużenie się nim w celu zdobycia środków finansowych grozi do 5 lat. 

Laboratorium metamfetaminy ukryte pod kojcem dla psów
Źródło: Dyrektor dwóch szkół z Gdańska wyłudził olbrzymią kwotę z urzędu. O jakiej gotówce mowa?