Dożynkowe wieńce: CZAS... START! Ruszają zgłoszenia do konkursu na ten najpiękniejszy

2021-08-12 8:51 Róża Perszon
Dożynkowe wieńce: CZAS... START!  Ruszają zgłoszenia do konkursu na ten najpiękniejszy
Autor: pomorskie.eu

Wieńce dożynkowe mogą być wykonane z kwiatów, zbóż czy dowolnych płodów rolnych. Zgłoszenia można nadsyłać do 13 września 2021. A który okaże się najpiękniejszy, przekonamy się 18 września podczas Dożynek Wojewódzkich w Pelplinie.

Dożynkowe wieńce

Przygotowywanie wieńców dożynkowych to wielowiekowy zwyczaj.

"Zawsze na zakończenie sezonu żniw rolnicy przygotowywali wieńce dożynkowe, jako podziękowanie za udane zbiory i dobre plony. Wieńce były robione z kłosów, owoców czy z wszelkich roślin. Ich wygląd miał być nie tylko podziękowaniem, ale i prośbą o urodzaj w następnym roku"

– mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Od kilkunastu lat pomorską tradycją jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który organizowany jest podczas Dożynek Wojewódzkich. Nie inaczej będzie w 2021 r.

Wygra najlepszy

W tym roku konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zostanie rozstrzygnięty podczas Dożynek Wojewódzkich w Pelplinie. Odbędą się one 18 września. Każdego roku specjalna komisja ocenia kilkadziesiąt wieńców. W 2019 do zaprezentowano aż 45 dzieł.

"W zeszłym roku nie udało się zorganizować konkursu. Dlatego tym bardziej zachęcam do uczestnictwa. Mam nadzieję, że uczestników będzie jeszcze więcej niż dwa lata temu"

– zaprasza wicemarszałek Sarnowski.

Dla zwycięzców przewidziane są nagrody finansowe. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 2000 zł, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy w Biuletynie Informacji Publicznej.

Wieńce na Boże Narodzenie - super pomysły na świąteczne dekoracje [WIDEO]
Źródło: Dożynkowe wieńce: CZAS... START! Ruszają zgłoszenia do konkursu na ten najpiękniejszy