Dodatkowe środki z Gdańska dla szpitali marszałkowskich. Na co będą wydane?

2021-07-13 12:29 Róża Perszon
Dodatkowe środki z Gdańska dla szpitali marszałkowskich. Na co będą wydane?
Autor: pomorskie.eu

Pieniądze z budżetu Gdańska zostaną wydane na zakup aparatury, sprzętu i wyposażenia medycznego dla gdańskich podmiotów leczniczych. Z pomocy finansowej w 2021 r. skorzystają: Copernicus, Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, Szpital Dziecięcy Polanki oraz Stacja Pogotowia Ratunkowego.

W ramach porozumienia mają być prowadzone wspólne przedsięwzięcia profilaktyczne oraz wymiana doświadczeń w zakresie realizacji zadań samorządu z obszaru zdrowia publicznego. Współpraca dotyczyć też będzie promocji zdrowia i przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym.

"Celem zawartego porozumienia jest również podnoszenie standardu, bezpieczeństwa wykonywanych usług medycznych oraz zwiększanie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej dla mieszkańców Gdańska"

- czytamy na portalu samorządu województwa pomorskiego. 

W ramach dotacji celowej województwo pomorskie w 2021 r. otrzyma 1,5 mln zł na zakup aparatury, sprzętu i wyposażenia medycznego dla podmiotów leczniczych funkcjonujących na terenie Gdańska. Urządzenia i wyposażenie kupione z tych środków trafią do: Copernicusa, Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, Szpitala Dziecięcego Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku oraz SP ZOZ Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku.

"Cieszę się, że Gdańsk po raz kolejny wspiera tzw. marszałkowskie podmioty lecznicze. To bardzo cenna pomoc, która przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego nie tylko mieszkańców stolicy województwa, ale także wszystkich korzystających ze świadczeń udzielanych w gdańskich szpitalach"

– mówił marszałek województwa Mieczysław Struk.

Przypomnijmy, że współpraca miasta z województwem pomorskim w ramach zaspakajania potrzeb zdrowotnych mieszkańców Gdańska trwa od 2018 r. Miasto w latach 2018-2020 przekazało ponad 4,6 mln zł. Z tych środków Copernicus kupił np.: aparat RTG i USG, kardiomonitory, sprzęt do zabiegów endoskopii i neurologii, mikroskop operacyjny, przezierny stół operacyjny, respiratory stacjonarne i transportowe oraz wideobronchoskop. Do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku trafiły m.in.: łóżka, materace i szafki, system do zdalnego pomiaru temperatury oraz testy psychologiczne. Natomiast Szpital Dziecięcy Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku wzbogacił się o respirator przenośny, wideobronchoskopy z łopatką oraz urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, a Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku dostała urządzenie do dezynfekcji i respirator.

Super Raport 13.07 (Goście: Sławomir Neumann - PO, Michał Wypij - Porozumienie)
Źródło: Dodatkowe środki z Gdańska dla szpitali marszałkowskich. Na co będą wydane?