Cyberprzemoc i infoholizm. Z tym chce walczyć Gdynia

2021-12-14 14:32 Dominika Bakura
kobieta i komputer
Autor: Shutterstock

Będą walczyć z uzależnieniem od mediów. Gdynia, która od kilku lat z powodzeniem realizuje program dotyczący cyberprzemocy, chce teraz skupić się m.in. na infoholizmie. W specjalnych warsztatach, które ruszą już niebawem, będzie mógł wziąć udział każdy.

– Gdyński samorząd jest prekursorem walki z cyberprzemocą w Polsce – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W trudnych czasach, gdy w całym kraju młodzi ludzie nie radzą sobie z hejtem, z którym stykają się na co dzień, robimy wszystko, aby gdyńska młodzież czuła się bezpiecznie. Chcemy, aby posiadała stosowne narzędzia i wsparcie, dzięki którym poradzi sobie w sytuacjach kryzysowych. Jestem przekonany, że między innymi dzięki warsztatom, szkoleniom dla rodziców i rad pedagogicznych czy całodobowemu wsparciu psychologicznemu, jakie oferuje miasto, młodzi ludzie wchodzą w dorosłość mocniejsi i dobrze radzą sobie z trudnościami – dodaje wiceprezydent.

Jednym z elementów programu nadal będzie specjalny czat, za pośrednictwem którego młodzież może porozmawiać o swoich problemach. Rocznie z takiej pomocy korzysta nawet pół tysiąca osób.

– Piszą do nas dzieci z całej Polski, nie tylko mieszkańcy Gdyni – mówi wiceprezydent. – To są osoby, które zgłaszają się z konkretnym problemem. Że udostępnili coś w Internecie, coś co nie powinno się tam pojawić, a na przykład później koleżeństwo z klasy dotarło do tych materiałów. Często te osoby potrzebują informacji na temat rozwiązań prawnych – dodaje Bartoszewicz.

Projekt jest całkowicie finansowy z budżetu miasta. Roczny koszt to ok. 200 tys. zł. 

Źródło: Cyberprzemoc i infoholizm. Z tym chce walczyć Gdynia