Brzeźno. Będzie basen! Wojewoda przekaże działkę, radni zgodnie uchwalili plan miejscowy

2022-02-09 9:21 Róża Perszon
Brzeźno. Będzie basen! Wojewoda przekaże działkę, radni zgodnie uchwalili plan miejscowy
Autor: gdansk.pl

Trwają procedury związane z przejęciem przez Miasto Gdańsk działki należącej do Skarbu Państwa. Na taką darowiznę zgodził się Wojewoda Pomorski, ale postawił warunek - pływalnia musi powstać w ciągu pięciu lat. Podczas styczniowej sesji Rada Miasta Gdańska przyjęła miejscowy plan zagospodarowania dla Brzeźna, który umożliwia budowę basenu na przekazywanym właśnie terenie.

Brzeźno, po Oruni i Stogach, będzie kolejną dzielnicą w dolnym tarasie naszego miasta, w której powstanie miejska pływalnia. Biuro Rozwoju Gdańska pracowało w ostatnich miesiącach nad zmianami w miejscowym planie zagospodarowania, które umożliwiają taką inwestycję przy ul. Krasickiego 10. W tegorocznym budżecie Gdańska zabezpieczono z kolei pieniądze na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla basenu w Brzeźnie. Przetarg ogłoszony zostanie więc w tym roku.

Teren, który wskazało miasto, jako najbardziej odpowiedni dla nowego miejskiego basenu, jest własnością Skarbu Państwa. Obecnie trwa proces pozyskiwania przez Miasto terenu od Wojewody Pomorskiego - będzie to nieodpłatne nabycie w formie umowy darowizny. 31 grudnia 2021 r. Wojewoda Pomorski wydał zarządzenie w sprawie zgody na dokonanie takiej darowizny na rzecz Miasta Gdańska. W umowie darowizny zostanie określony cel na jaki wyznaczone działki zostaną przekazane, a będzie to "budowa basenu dzielnicowego w Gdańsku oraz utrzymanie rowu melioracyjnego", znajdującego się na sąsiedniej działce.

O przekazanie terenu przy ul. Sybiraków i Krasickiego, gdzie mieści się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10, wystąpiła prezydent Gdańska. Wniosek w tej sprawie przygotowali też, przy wspólnej zgodzie, radni z wszystkich trzech klubów w Radzie Miasta Gdańska, a więc z Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Wszystko Dla Gdańska.

Do Wojewody Pomorskiego wpłynął wniosek Prezydenta Miasta Gdańska w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa, oznaczonej jako działki: nr 258 o powierzchni 1,2340 ha oraz nr 245 o powierzchni 0,0199 ha, położonej w Gdańsku w rejonie ul. Sybiraków i Krasickiego [...] Ponadto radni Miasta Gdańska pisemnie zwrócili się do Wojewody Pomorskiego z prośbą o uwzględnienie ww. wniosku Prezydenta

- potwierdza Marcin Tymiński, rzecznik Wojewody Pomorskiego.

Potrzebę powstania basenu w Brzeźnie od wielu lat zgłaszają mieszkańcy i Rada Dzielnicy. Planowana inwestycja zostanie zrealizowana w sąsiedztwie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Pływalnia, podobnie jak te działające na Stogach, Oruni, Kokoszkach i Osowej, będzie obiektem przyszkolnym, ogólnodostępnym, przeznaczonym dla uczniów szkoły oraz dla mieszkańców. Basen ten ma mieć także podobne rozwiązania techniczno - funkcjonalne, jakie znajdują się na pływalniach miejskich przy ul. Stryjewskiego 28 w dzielnicy Stogi oraz przy ul. Smoleńskiej 6/8 w dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce.

Webinar: Jedz i chudnij – co jeść żeby tracić na wadze
Źródło: Brzeźno. Będzie basen! Wojewoda przekaże działkę, radni zgodnie uchwalili plan miejscowy