Biletowa rewolucja na Pomorzu. Bilet Fala coraz bliżej

2021-06-15 9:13 Róża Perszon
Biletowa rewolucja na Pomorzu. Bilet Fala coraz bliżej
Autor: pomorskie.eu

Informacje o rozkładach jazdy i taryfach, a do tego wygodna bezkontaktowa płatność. Taki będzie system FALA, czyli pomorska Platforma Zintegrowanych Usług Mobilności. Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z działającej FALI już w połowie przyszłego roku.

Umowa została podpisana w poniedziałek (14 czerwca 2021 r.) na przystanku PKM Gdańsk Jasień.

"To przedsięwzięcie, jakiego jeszcze nie było. Jedna platforma połączy sieć kolejową i komunikację miejską w całym regionie."

– wyjaśniał Marcin Stefański, prezes spółki obecny na spotkaniu.

W ramach systemu FALA pasażerowie będą mogli nie tylko płacić za przejazdy, ale będą również mieli do dyspozycji pełną informacje o taryfach czy rozkładach jazdy. Przetarg na wyłonienie głównego wykonawcy Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności spółka ogłosiła w grudniu 2019 r. Wystartowały w nim cztery podmioty. Po wielu pracach, decyzjach i odwołaniach została wybrana najlepsza oferta.

Jak system będzie działać?

To proste. Ideą jest hasło „wsiadam i jadę”. Oznacza to, że podróżny nie musi znać cen biletów, a i tak zapłaci najniższą cenę. System, bowiem sam dobierze najkorzystniejsze bilety, ulgi i połączy je, aby było jak najtaniej – wyjaśnia Marcin Stefański.

Obowiązkiem pasażera będzie jedynie do „zameldowania” np. swojej karty czy telefonu w czytnikach umieszczonych w pojazdach. Te umieszczone będą w pociągach, autobusach, tramwajach oraz na przystankach.

Całkowita wartość projektu to ok. 130 mln zł. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Wyniesie ono 90 mln zł.

Tak kibicowali Łodzianie
Źródło: Biletowa rewolucja na Pomorzu. Coraz bliżej biletu Fala!