szpital

i

Autor: Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Baza łóżek covidowych na Pomorzu kurczy się z dnia na dzień! Władze województwa rozważają uruchomienie szpitala tymczasowego

2021-11-18 13:43

Kurczy się baza łóżek covidowych na Pomorzu. Z przygotowanych 850 miejsc zajętych jest już 560. Władze województwa rozważają wznowienie dzielności szpitala tymczasowego w gdańskich halach Amber Expo.

Aktualnie najbardziej obłożonym szpitalem w województwie jest Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. -Miejsc ubywa z dnia na dzień, pacjenci trafiają do nas w ciężkich i bardzo ciężkich stanach – przyznaje rzeczniczka Szpitali Pomorskich, Małgorzata Pisarewicz i jak dodaje, obecnie w szpitalu przebywa ok. 200 pacjentów covidowych, w tym siedmiu z nich zajmuje na łóżka respiratorowe.W związku z nagłym przyrostem zakażeń koronawirusem, władze województwa planują wznowienie dzielności szpitala tymczasowego w gdańskich halach Amber Expo. -Szpital w pierwszym module mógłby przyjąć pacjentów w ciągu dwóch tygodni. Taki moduł oznacza, że moglibyśmy na razie uruchomić od 80 do 100 łóżek internistyczno-zakaźnych oraz od 10 do 20 łóżek respiratorowych. Personel jest doskonale przygotowany, zna procedury. Kwestia uruchomienia będzie o tyle łatwiejsza, ze cała infrastruktura szpitala jest zachowana. Należy tylko ustawić sprzęt na miejscu i go podłączyć -mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki, dyrektor Departamentu Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Dodajmy, że szpital tymczasowy w Amber Expo mógłby uruchomić maksymalnie 400 łóżek internistyczno-zakaźnych oraz 100 – respiratorowych.

Obecnie 80% pacjentów znajdujących się w szpitalach i pod respiratorami to osoby niezaszczepione. To głównie ludzie młodzi, w przedziale od 20 do 45 lat.

Źródło: Baza łóżek covidowych na Pomorzu kurczy się z dnia na dzień! Władze województwa rozważają uruchomienie szpitala tymczasowego