Afrykańskie upały na morzem. Uwaga na temperatury ale też na... nagłą zmianę pogody!

2021-06-17 14:26 Róża Perszon

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałami. Niemal w całym kraju termometry w ciągu dnia pokażą od 29 do 34 stopni Celsjusza- ostrzega IMGW. Wiele osób będzie chciała się schłodzić – najlepiej nad morzem! Co będzie w przyszłym tygodniu?

Zgodnie z przewidywaniami przed nami najcieplejszy tydzień w roku. Meteorolodzy spodziewają się przekroczenia nawet 30 stopni Celsjusza w cieniu, dlatego też możliwe, że na swój telefon komórkowy otrzymacie specjalny alert ostrzegający przed wysokimi temperaturami. 

"Piątek to pierwsze czerwcowe upały. Termometry pokazywać będą od 27 do 33 stopni C, a jedynie nad morzem i w obszarach podgórskich od 22 stopni C do 26 stopni C. Wiać będzie umiarkowany wiatr, co przy upalnej pogodzie działać będzie przyjemnie ochładzająco" 

 - przewidują synoptycy.

 W Trójmieście i okolicach najcieplej ma być w najbliższą sobotę. Słupki rtęci mogą tego dnia zdecydowanie przekroczyć granicę 30 stopni Celsjusza. Temperatura ma wyraźnie spaść we wtorek. To wtedy zdaniem synoptyków rozpocznie się seria deszczowych dni. W tygodniu towarzyszyć nam będą burze z piorunami.

Jak się chronić przed upałem? W gorące dni nie zapominajcie o piciu dużej ilości płynów! Przyda się również osłona od słońca w postaci kapelusza lub chustki. Pamiętajcie zostawić również stały dostęp do wody waszym zwierzakom domowym na podwórku. Z takiej wody skorzystają również jeże, wiewiórki i ptaki.

Nadciąga fala tropikalnych upałów