Seria WYPADKÓW w Tatrach! TOPR ratował kolejnych turystów

2022-01-12 13:42 Aleksandra Fedorczuk PAP.
Seria WYPADKÓW w Tatrach! Bardzo niebezpieczne warunki na szlakach
Autor: Dariusz Robert Drewnicki/cc0/pixabay Tatry/zdjęcie ilustracyjne

W Tatrach panują bardzo trudne, zimowe warunki turystyczne. W środę do godzin południowych ratownicy górscy sprowadzali dwie osoby z Koziego Wierchu oraz śmigłowcem ewakuowali turystę ze szlaku na Rysy.

Jak przekazał ratownik dyżurny TOPR, na Kozim Wierchu dwie osoby zsunęły się po stromych zboczach, na których zalega zlodowaciały śnieg. Poszkodowani wezwali na pomoc ratowników TOPR, którzy bezpiecznie sprowadzili turystów na dół. Kolejne zgłoszenie pochodziło od turysty, który utknął na eksponowanym szlaku na Rysy. Mężczyzna nie był w stanie sam kontynuować wyprawy. Ratownicy górscy zabrali go na pokład śmigłowca i przetransportowali na dół.

Po kilkudniowej odwilży w Tatrach ponownie zapanowały mrozy. Szlaki pokryły się zlodowaciałym śniegiem. Od niemal tygodnia w górach codziennie dochodzi do groźnych wypadków. Tylko w minioną niedzielę ratownicy TOPR przeprowadzili dziesięć wypraw ratunkowych, udzielając pomocy 14 osobom. W ciągu ostatnich kilku dni w Tatrach zginęły cztery osoby; trzech wspinaczy pod Gerlachem oraz turysta w Dolinie Jarząbczej.

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne – ostrzega Tatrzański Park Narodowy. W większości miejsc jest bardzo ślisko - zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000 m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu – czytamy w komunikacie turystycznym.

Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC, czyli detektor, sonda i łopatka.

QUIZ. Czy masz wysoko rozwiniętą intuicję?

Pytanie 1 z 9
Śni Ci się bliska osoba. Co robisz po przebudzeniu?

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk występują liczne oblodzenia – jest bardzo ślisko. Tutaj niezbędne mogą okazać się raczki i kijki.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 12.01 (Goście: Krzysztof Bosak - Konfederacja oraz Kazimierz Krupa - publicysta ekonomiczny) Sedno Sprawy: Marcin Kierwiński
Źródło: Seria WYPADKÓW w Tatrach! TOPR ratował kolejnych turystów