Po 13 latach przerwy wraca bezpośrednie połączenie lotnicze Kraków - Nowy Jork

2021-06-25 13:45 Arkadiusz Iskierka PAP.
Po 13 latach przerwy wraca bezpośrednie połączenie lotnicze Kraków - Nowy Jork
Autor: pixabay.com/ Zdjęcie poglądowe Po 13 latach przerwy wraca bezpośrednie połączenie lotnicze Kraków - Nowy Jork

Po 13 latach przerwy wraca bezpośrednie połączenie lotnicze Kraków - Nowy Jork. - W piątek, zainaugurowano bezpośrednie połączenie lotnicze PLL LOT na trasie Kraków - lotnisko JFK w Nowym Jorku - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. To drugie transatlantyckie połączenie - po Chicago - oferowane przez narodowego przewoźnika z Kraków Airport.

Na lotnisku Kraków Airport została w piątek zorganizowana konferencja z okazji uroczystej inauguracji nowego połączenia PLL LOT na trasie JFK- KRK-JFK. W jej trakcie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział: To dzięki wysiłkowi naszych służb lotniczych, dzięki wysiłkowi zarządu PLL LOT, dzięki wysiłkowi kierownictwa lotniska i wszystkich tych, którzy pracowali nad projektem, uzyskujemy nowe połączenie z Nowym Jorkiem. Adamczyk przyznał, że daleko do stanu, który przed pandemią koronawirusa, jednak, jak wskazał, należy pokonywać trudności wynikające z niezależnych czynników, takich jak wystąpienie pandemii i jej skutki.

CZYTAJ TAKŻE: Trąba powietrzna w Małopolsce. Uszkodzone budynki, jedna osoba ranna. Premier zapowiada pomoc

Wraca po 13 latach przerwy

Resort w komunikacie przypomniał, że bezpośrednie połączenie PLL LOT z lotniska Kraków Airport na lotniska JFK w USA, wraca po 13 latach przerwy. Jak podało ministerstwo, w tym roku, od 25 czerwca do 25 września, połączenia będą realizowane raz w tygodniu. Samolot narodowego przewoźnika będzie lądował w Krakowie w piątek o 8.55, natomiast w sobotę o 13.00 będzie wyruszał w drogę za Atlantyk. Podróż na trasie liczącej 7 tys. km potrwa 8 godzin 40 minut.

MI wskazało, że bezpośrednie połączenie lotnicze z Krakowa jest doskonałą ofertą zarówno dla podróżujących w celach rodzinnych, jak i turystycznych oraz biznesowych. Resort przypomniał, że w przeszłości loty z Krakowa były wykonywane do 2008 roku na lotnisko JFK, a do roku 2010 na lotnisko Newark, z częstotliwością do trzech rejsów tygodniowo. Połączenia te były oferowane w sezonie letnim. W latach 2005-2010 korzystało z nich nawet 20 tys. pasażerów rocznie.

Kraków Airport: połączenie na JFK jest drugim - po Chicago - transatlantyckim kierunkiem

Kraków Airport w informacji prasowej przekazało, że połączenie na JFK jest drugim - po Chicago - transatlantyckim kierunkiem oferowanym przez narodowego przewoźnika z krakowskiego portu. Cytowany w informacji prasowej prezes PLL LOT Rafał Milczarski przekazał, że połączenie to, było "długo oczekiwane".

"Ostatni raz samoloty LOT-u łączyły Małopolskę ze wschodnim wybrzeżem USA w 2010 r. Z uwagi na stabilizującą się sytuację pandemiczną, rejsy do Nowego Jorku będziemy początkowo obsługiwać raz w tygodniu. Docelowo jednak w przyszłości, o ile warunki pozwolą, liczymy że uda się zwiększać częstotliwość ruchu na tej trasie" - powiedział Milczarski.

Dodał, że LOT w te wakacje poleci z Kraków Airport do Chicago, oferując w sumie połączenia do dwóch portów w USA, a także do europejskich kurortów w Chorwacji, Grecji, Albanii i do portów regionalnych w Polsce. Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek ocenił, że połączenie to "wpłynie pozytywnie na potencjał gospodarczy miasta i regionu".

Nowi mieszkańcy wrocławskiego zoo. Urodziły się tam dwie pantery śnieżne
Źródło: Po 13 latach przerwy wraca bezpośrednie połączenie lotnicze Kraków - Nowy Jork