Nie żyje wicewojewoda małopolski Józef Leśniak. Miał 54 lata

2022-05-04 10:43 nm
Józef Leśniak
Autor: Materiały prasowe Józef Leśniak

Zmarł Józef Leśniak pierwszy wicewojewoda małopolski. Miał 54 lata. Informacje o jego śmierci przekazał Małopolski Urząd Wojewódzki. - To dla nas wszystkich ogromna strata - przekazał Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Dla niego zawsze najważniejsza była Polska. Był wielkim patriotą, oddanym sprawie naszej Ojczyzny. Służba Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – tak postrzegał swoją misję w Urzędzie Wojewódzkim jako I Wicewojewoda Małopolski. Zawsze służył mi radą i wsparciem. Gdy w ostatnich godzinach odwiedzałem Go w szpitalu, choć bardzo cierpiał, resztką sił był w stanie się uśmiechnąć, potrafił dać nam nadzieję… Odszedł otoczony rodziną i przyjaciółmi - napisał Łukasz Kmita.

Józef Leśniak urodził się 6 marca 1968 roku w Limanowej. Był absolwentem Université Nancy 2 (kierunek: literatura współczesna) oraz Międzynarodowej Szkoły Nauk Politycznych – Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (kierunek: politologia). Ukończył także studia podyplomowe typu MBA „Zarządzanie gospodarką europejską” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Swoją ścieżkę zawodową rozpoczął od pracy w Wydziale ds. Edukacji, Młodzieży i Sportu merostwa Villers-les-Nancy. Był też tłumaczem języka polskiego m.in. w Radzie Departamentalnej regionu Meurthe-et-Moselle. Był również stażystą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz pracował w Agencji Rynku Rolnego. W latach 1998-2015 związany był z firmami międzynarodowymi, w których pełnił m.in. funkcje dyrektora ds. kontroli i zarządzania nieruchomościami (Auchan Polska Sp. z o.o. – Immochan) i dyrektora ds. rozwoju i strategii (Dories Aria Sp. z o.o.).W latach 2010-2015 zasiadał w Radzie Powiatu Nowosądeckiego.

Był również posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencji (2015-2019). Pełnił funkcje: wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, członka Komisji Finansów Publicznych i Komisji Infrastruktury oraz wiceprzewodniczącego Polskiej Sekcji Zgromadzenia Parlamentarnego Frankofonii.Podczas VIII kadencji Sejmu, równolegle do pracy parlamentarnej w Polsce, był członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu. Reprezentował Państwo Polskie w pracach Komisji ds. Politycznych i Demokracji.

5 grudnia 2019 roku objął stanowisko II wicewojewody małopolskiego.

Podwójne zwycięstwo Polaków w Grand Prix Chorwacji
Źródło: Nie żyje wicewojewoda małopolski Józef Leśniak. Miał 54 lata