Naukowcy ze Śląska zbadają jakość wody w Wiśle na całej długości

2021-07-19 17:21 KK
Badają Wisłę
Autor: Kuba Kusy

Kajaki, motorówka, a nawet balon pomiarowy. Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wespół z przedstawicielami fundacji Why Not przepłyną Wisłę od źródeł do ujścia.

Dwutygodniowy rejs naukowo-badawczy ma dać odpowiedzi na pytania, w jakim stanie jest królowa polskich rzek. 

Do tej pory Wisła była badana jedynie punktowo. Nigdy nikt nie zbadał całego odcinka. My nie dość, że płyniemy z sonarem, który na bieżąco bada dno rzeki, to z każdego miejsca, a jest ich ok. 800 pobieramy próbki, taka analiza nie była nigdy przeprowadzana - tłumaczy Olga Ślusarczyk z fundacji Why Not.

O szczegółach badań mówi Damian Absalon, zastępca dyrektora Śląskiego Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 

Robimy badania stricte hydrologiczne, np. pomiary przepływów, w takich przekrojach, w jakich nie wykonuje ich IMGW, czyli pomiędzy wodowskazami, pobieramy próby na badania jakości wody, czyli chcemy wiedzieć, co w tej wodzie wiślanej się znajduje, robimy badania hydrobiologiczne, też dość unikatowe, więc myślę, że po tych dwóch tygodniach będziemy wiedzieli, co w Wiśle piszczy - stwierdza. 

Zgodnie z planem, spływ zakończy się 31.07 w Gdańsku. Wyniki pomiarów mają posłużyć do wypracowania metod służących poprawie jakości wody w Wiśle. 

Wróżbita Maciej dokonał coming out-u
Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?
Źródło: Naukowcy ze Śląska zbadają jakość wody w Wiśle na całej długości