Mieszkańcy os. Avia podzieleni w sprawie autobusów kursujących wzdłuż ulicy Orlińskiego

2021-07-20 16:07 KK nm
Osiedle Avia
Autor: Mapy Google

Przypomnijmy, pod koniec wakacji Zarząd Transportu Publicznego chce uruchomić nową linię, dowożąca mieszkańców tej części Czyżyn do przystanku tramwajowego przy alei Jana Pawła Drugiego.

Pomysł urzędników nie przypadł wszystkim do gustu. Części mieszkańców, wyraziła swój sprzeciw na osiedlowych forach i internetowej ankiecie. 

Mieszkańcy Avii podzieleni ws. linii autobusowej. Posłuchaj materiału Kuby Kusego:

Autobus tutaj jest absolutnie niepotrzebny. Ludziom co 10 min. będzie jeździł i smrodził, druga kwestia jest taka, że tu nie ma miejsca na autobus, on się nie zmieści, tu non stop stoją samochody, a jak puścimy autobus i to jeszcze przegubowy, to będzie tragedia. W godzinach szczytu ul. Orlińskiego strasznie się korkuje, poza tym, te kilkaset metrów można przejść spacerkiem - mówią przeciwnicy nowej linii. 

Pojawiają się jednak głosy zupełnie odmienne. 

Jeżeli nie przyczyni się to do większych korków, to jestem jak najbardziej "za". Ciężko donieść z tramwaju siatki, człowiek zrobi na Kleparzu zakupy i z tymi siatami, 15 minut na nogach to jest ciężko - twierdzą zwolennicy. 

Głos w sprawie zabrała również Rada Dzielnicy XIV Czyżyny, która negatywnie zaopiniowała utworzenie nowej linii. 

Kompleksowym rozwiązaniem sytuacji jest autobus na skrzyżowaniu ul. Orlińskiego i Stella-Sawickiego. Plan przystanków jest już w ZDMK i czekamy na jego realizację - wyjaśnia Sławomir Bieniek, radny dzielnicowy i autor internetowej ankiety w sprawie autobusu. 

Dodaje, że mieszkańcy obawiają się również likwidacji ogólnodostępnych miejsc postojowych, które miałyby zostać zajęte pod budowę przystanków. 

Urzędnicy bronią projektu i zapowiadają rozmowy zarówno z mieszkańcami, jak i Radą Dzielnicy.

Jako ZTP mamy jeden cel. Uruchomić linie autobusową, z której będą korzystali mieszkańcy, którzy zyskają alternatywę i nie będą musieli pieszo iść kilkaset metrów do autobusu, a do tramwaju jeszcze dalej. Wydaje mi się, że to jest bardzo atrakcyjna oferta. Będziemy przygotowywać ten projekt tak i wypracować go z Radą Dzielnicy i samymi mieszkańcami, by było to szerzej akceptowane - zapowiada Sebastian Kowal, rzecznik Zarządu Transportu Publicznego. 

Wróżbita Maciej dokonał coming out-u

Budowa przystanków na skrzyżowaniu ul. Orlińskiego i Stella-Sawickiego również wzbudza sprzeciw mieszkańców. Zakłada bowiem likwidację możliwości skrętu w lewo z ulicy Włodarczyka w Orlińskiego i w przeciwną stronę, co znacznie wydłużyłoby wyjazd z osiedla. Projekt i przebudowa mają kosztować ponad 2 mln zł. Urzędnicy przewidują, że w tym roku ma być gotowe pozwolenie na budowę. 

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest:
Źródło: Mieszkańcy os. Avia podzieleni w sprawie autobusów kursujących wzdłuż ulicy Orlińskiego