Krakowskie uczelnie przygotowały akcje szczepień dla swoich studentów i doktorantów

2021-06-02 22:36 ŁM
Szczepienia na Uniwersytecie Wrocławskim idą pełną parą
Autor: pixabay.com

"Zależy nam na jak najszybszym powrocie do nauki stacjonarnej". Uniwersytet Jagielloński, jako pierwsza uczelnia w kraju, rozpoczął szczepienie swoich studentów i doktorantów. Do 10 czerwca władze UJ zarezerwowały prawie 5 tysięcy dawek Pfizera.

- Codziennie mamy grupy studentów, jest to zawsze około 300 osób i taka tendencja powinna się utrzymywać w kolejnych dniach. Zależy nam bardzo, by studenci mieli możliwość zaszczepienia się jeszcze przed wakacjami - mówi Adrian Ochalik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Remont ul. Lubicz w Krakowie

Podobne akcje niebawem wystartują na innych krakowskich uczelniach. Inicjatywa ośrodków akademickich nie zawsze spotyka się z pełnym zrozumieniem. Przekonały się o tym władze Akademii Górniczo-Hutniczej, które zamierzały udostępnić praktyki tylko zaszczepionym studentom. Po licznych sprzeciwach w sprawie zainterweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. Uczelnia uszczegółowiła już kryteria dostępności praktyk, teraz przygotowuje odpowiedź na interwencję RPO.

- Sprawa jest trochę złożona i niejednoznaczna. To też wymaga pochylenia się przez naszych radców prawnych, dlatego potrzebujemy czasu na wyjaśnienie sytuacji - mówi Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej. 

Już w sobotę pierwsze szczepienia przyjmą chętni z Politechniki Krakowskiej. Dwa dni później rozpocznie się akcja szczepień studentów Uniwersytetu Ekonomicznego.

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...
Źródło: Krakowskie uczelnie przygotowały akcje szczepień dla swoich studentów i doktorantów